סוף למשבר הפוליטי באיטליה: לטה הרכיב ממשלה

כחודשיים לאחר הבחירות, שהסתיימו ללא מנצח ברור ואיימו להחריף את המשבר הכלכלי באיטליה, הודיע סגן מנהיג המפלגה הדמוקרטית האיטלקית אנריקו לטה לנשיא כי הרכיב ממשלה חדשה. השותפה המרכזית: מפלגת העם של ברלוסקוני

יש ממשלה חדשה באיטליה, אנריקו לטה (AP)

שלושה ימים אחרי שהתבקש על ידי נשיא איטליה ג'ורג'יו נפוליטנו להקים ממשלה ולעמוד בראשה, הכריז אנריקו לטה, שכיהן כסגן מנהיג המפלגה הדמוקרטית האיטלקית, כי הצליח במשימה והרכיב קואליציה. השותפה המרכזית תהיה מפלגת העם של ראש הממשלה לשעבר ברלוסקוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטה הודיע כי אנג'לינו אלפנו, מזכיר מפלגתו של ברלוסקוני, ימונה לסגנו ולשר הפנים, מנהל הבנק המרכזי של איטליה פבריציו סאקומאני ימונה לשר האוצר ונציגת איטליה לשעבר בפרלמנט האירופי אמה בונינו תכהן כשרת החוץ. הממשלה צפויה להיות מושבעת מחר ולטה צפוי לבקש את אמון הפרלמנט ביום שני.

הפגישה עם נשיא איטליה הגיעה לאחר פגישה שארכה כשעתיים בין לטה לברלוסקוני, מי שעתיד להיות השותף הבכיר שלו בממשלה החדשה. לאחר הפגישה אמר ברלוסקוני כי הוא מאמין שלטה יכריז היום על הרכב הממשלה החדשה. באותה שיחה עם כתבים אמר ברלוסקוני שהוא לא צפוי להתמנות לשר בממשלה החדשה שתקום.

"מרגיש כי כובד האחריות שמוטלת על כתפיי גדול מכוחי"

הבחירות שנערכו באיטליה בחודש פברואר האחרון הותירו את המדינה ללא ממשלה מכהנת ומאז, למעשה, הנשיא נפוליטנו מנהיג את המדינה שנמצאת מלבד במשבר פוליטי, גם במשבר כלכלי חריף.

נפוליטנו מונה לתפקיד נשיא איטליה למרות שגם הוא בעצמו לא רצה לשוב לתפקיד, אבל מחלוקת וחוסר היכולת להקים קואליציה, הביאה לכך שאף מועמד לא הצליח לקבל תמיכה מחברי הבית התחתון של הפרלמנט, ה"קמרה".

לטה כבר הספיק להכריז על משנתו הפוליטית מיד אחרי המינוי מהנשיא ואמר: "צעדי הסיוע מאירופה לא יספיקו לנו". לדבריו, "זו אחריות שמכבידה על כתפיי, תרשו לי לומר שאני מרגיש כי כובד האחריות שמוטלת על כתפי גדול מכוחי".

בילדותו לטה היה חבר בתנועת נוער של המפלגה הימנית השמרנית, ב-1998 הוא הפך לשר הצעיר ביותר שכיהן באיטליה אי פעם, הוא היה בן 32, דודו של לטה הוא אחד מיועציו של ראש הממשלה לשעבר סלביו ברלוסקוני.