רוסיה: הדיווחים על נשק כימי לא מצדיקים התערבות בסוריה

סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב התייחס במהלך ביקור בלבנון לעדויות החדשות על שימוש בנשק כימי מצד כוחות אסד והדגיש כי רוסיה לא שינתה את עמדתה, שלפיה אין להתערב בנעשה במדינה. "מוכרחים שיהיו ראיות", אמר בוגדנוב ונתן את הדוגמה של פלישת ארה"ב לעיראק: "בסוף לא מצאו שם כלום"

ילדה פצועה בסוריה, סוריה עדיין מתנגדת לפ (CNN)

למרות העדויות החדשות, שלפיהן משטר אסד עושה שימוש בנשק כימי במלחמתו במורדים, רוסיה ממשיכה להתנגד לכל התערבות צבאית חיצונית בנעשה במדינה. סגן שר החוץ מיכאל בוגדנוב, המבקר בלבנון, אמר היום בראיון לערוץ אל מנאר של חיזבאללה: "עלינו לדעת את האמת ולא להסתמך על דיווחים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר הרוסי הבהיר כי "אנחנו מוכרחים שיהיו לנו ראיות ואסור להסתמך על דיווחים בתקשורת שלא נתמכים בעובדות".

הוא השתמש בדוגמה של הפלישה האמריקנית לעיראק, שבוצעה בעקבות המידע שהתקבל לפיו מחזיק סדאם חוסיין בנשק גרעיני, והדגיש: "התברר בסוף שלא היה שם כלום".

סוריה: הנשק הכימי הגיע לידי המורדים מטורקיה

בסוריה דחו היום את ההאשמות מצד המערב על שימוש בנשק להשמדה המונית ושוב הפנו אצבע מאשימה לעבר המורדים. שר ההסברה הסורי עומרן אל-זועבי טען כי הנשק הכימי ששרידיו נמצאו באדמת המדינה ובגופם של פצועי הקרבות היה למעשה בידם של המורדים והגיע אליהם מטורקיה - כך דיווחה סוכנות הידיעות הסורית "סאנא".

למרבה ההפתעה, דרש הבכיר הסורי בריאיון לרשת הטלוויזיה הרוסית RT מהאו"ם לשלוח משקיפים לאזור בו נחשד כי היה שימוש בנשק הכימי על מנת לחקור את הנושא לעומקו. "זה מוכיח פעם נוספת שהמדיניות של הממשל היא נגד שימוש בנשק להשמדה המונית מצד כל הצדדים - ארגוני טרור, ישראל או כל מדינה שכנה", הצהיר.

לדברי אל-זועבי, "המערב משקר כדי לחזור על מה שקרה בעירק". בכך רומז הבכיר הסורי כי נטמנים הזרעים הראשונים שלפני פלישה אפשרית למדינתו. "לאמריקנים ולבריטים אין אמינות", האשים השר.

אובמה: "מהלך משנה משחק"

גם בארה"ב נמנעים בשלב זה מלהכריז על צעדים משמעותיים, למרות ההודאה המכירה בשימוש בנשק כימי בידי כוחות אסד. נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר אמש כי שימוש בכלי נשק כימיים הוא מהלך "משנה כללי משחק", אך יחד עם זאת הערכות המודיעין ביחס להימצאו של נשק כזה עדיין ראשוניות.

"כשיורים על אזרחים ואנשים נהרגים ללא הבחנה הוא דבר איום בפני עצמו", אמר אובמה במסיבת עיתונאים בבית הלבן עם מלך ירדן. "להשתמש בנשק פוטנציאלי להשמדה המונית של אוכלוסיות אזרחיות חוצה קו נוסף ביחס לנורמות ולחוק הבינלאומי".

הוא ציין כי על ארה"ב לפעול בשיקול דעת ולהפוך את ההערכות בצורה מכוונת. "אבל אני חושב שכולנו מזהים כיצד לא יכולים לעמוד מהצד ולהרשות לשימוש הסיסטמטי בכלי נשק, כמו נשק כימי, נגד אוכלוסיות אזרחיות", הוסיף הנשיא האמריקני.