סקר בטורקיה: להסיר את המצור מעזה

הזעם בעקבות אירועי המרמרה שבהם נהרגו 9 אזרחים טורקים לא נשכח ברחובות אנקרה ואיסטנבול. סקר חדש מגלה עוינות כלפי ישראל כש-29% מהנשאלים אף דרשו כחלק מההתנצלות להסיר את המצור מעזה

הפגנה נגד ישראל בטורקיה, ארכיון (חדשות 2)

לא עבר זמן רב מאז התנצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני עמיתו הטורקי ארדואן על אירועי משט המרמרה - ונראה שבטורקיה ממשיכים לעסוק בנושא יותר מתמיד. מסקר שנערך על ידי העיתון הטורקי הנפוץ "הורייט" עולה כי אזרחי המדינה חצויים באשר לדרך שבה צריכה מערכת היחסים עם ישראל להתנהל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסקר שנערך על ידי מכון מוכר במדינה, מראה פעם נוספת את מורכבות היחסים בין המדינות: 35% מהנשאלים טענו כי מלבד ההתנצלות הפומבית ישראל צריכה גם לפצות את משפחות הרוגי ונפגעי המשט ההוא, 29% מאמינים כי בנוסף לכך ישראל צריכה להסיר את ההגבלות הקיימות על רצועת עזה.

7% מהנשאלים הפתיעו וטענו כי יש להניח את תקרית הנאבי מרמרה בה נהרגו 9 אזרחים טורקים בצד וכי אין לעסוק בה יותר אלא להתרכז בשיפור היחסים בין שתי המדינות. 12% טענו מנגד כי הם סבורים שאין צורך לשקם את היחסים על ישראל כלל וכי ניתן לנתקם באופן מוחלט.

מערכת היחסים בין שתי המדינות שהיו בעבר ידידות קרובות הן ברמה המדינית והן בשיתוף הפעולה הביטחוני והאסטרטגי החלה בתהליך שיקום שעשוי להיות ארוך ומייגע. בשלב זה נראה כי התושבים באנקרה וברחבי המדינה עדיין זועמים בעקבות אירועי המשט ששינה את מאזן הכוחות באזור.