חמאס ודיור בר השגה: הקשר בין סיאול לישראל

זהו סיפורה של דמוקרטיה שהוקמה בשנת 1948, גבולותיה מאוימים כמעט תמידית, מנהרות נחפרות מתחת לגדר ההפרדה בינה לבין שכנתה, ושכל צרותיה התחילו בגלל הכיבוש. למה הסכסוך של קוריאה הדרומית עם קוריאה הצפונית רלוונטי לכל אזרחי מדינת ישראל? יצאנו למסע אל המדינה בעלת בריתנו, הרחוקה מאוד וקרובה ממה שניתן לשער

נשק לסוריה, ידע גרעיני לסוריה ואירן, טילים ונשק כימי - קוריאה הצפונית היא שחקן מרכזי בסכסוך המקומי שלנו. קוריאה הדרומית, בעלת בריתנו, יושבת על חבית נפץ שאם תתפוצץ, רסיסים יעופו גם לכאן. מסע לארץ רחוקה אך קרובה מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שתי הממשלות הפועלות בחצי האי הקוריאני משתמשות בנתוני הגזרה של הדי-אם-זי, האי המפורז כדי להציג את עליונותן המוסרית על המשטר שבצידה השני של הגדר. את הסיור המאורגן אליו יצאנו בשטח הצבאי הסגור הדריכו חיילים וקצינים מצבא קוריאה הדרומית. הם הסבירו את נתוני הגיזרה, הדגישו את אלימות הצפון ועוולות החלוקה והובילו אותנו בין אתרים חיוניים תוך שהם מקפידים להדגיש את העובדה שאנו נתונים תחת מגבלות חמורות של ביטחון שדה.

מנהרות? לא פטנט של חמאס

בין אתרי החובה שאליהם מביאים את התיירים נמצאות מנהרות תת קרקעיות שהתגלו בשטחה של קוריאה הדרומית, שדרכם משוכנעים בסיאול ביקשו בפיונגיאנג להעביר דיוויזיות של חיילים ולהשתלט שוב על הדרום. הפטנט על הרעיון אינו של אנשי החמאס בעזה. ארבע מנהרות נחשפו לאורך האזור המפורז מאז שנות ה-70. לפי ההערכות, יש עוד עשרות שלא התגלו, מתקופות של מתיחות גוברת בין הקוריאות, ואלו מעוררות חרדה לאומית.

בסיור בתוך אחת המנהרות מחכה לתיירים רכבת שתראה להם את גודל האיום מבלי להתאמץ יותר מדיי. יש המכנים זאת פרופוגנדה, אולי המילה העברית הנכונה היא הסברה.

רכבת במנהרה. לראות איום בלי להתאמץ (חדשות 2)

בחדשות הטלוויזיה הממלכתית בקוריאה הדרומית עוקבים בדריכות אחר האיומים המגיעים מהצפון. חברי המערכת מנסים להציג תמונה מאוזנת אך יש מגבלות. בתחנה טוענים כי השידורים נערכים לפי סטנדרטים עיתונאיים מקובלים, ללא התערבות ממשלתית. אבל ממש כפי שהשידורים מהדרום נחסמים בקוריאה הצפונית, כך גם בקוריאה הדרומית השידורים מהצפון לא ניתנים לקליטה בשל התערבות ממשלתית.

ארץ קטנה מוקפת אוייבים

קוריאה הדרומית רואה עצמה כארץ קטנה מוקפת אוייבים. מצפון מאיימים עליה בני שושלת קים, במזרח נמצאת יפן - שלא שוכחים לה בסיאול את ימי הכיבוש, ומסביב היא מוקפת ים, נתיב הגישה היחיד למדינה המבודדת. זו עובדה שגורמת לאנשי קוריאה הצפונית להזדהות רבה עם ישראל.

"בישראל מאוד נחמדים, מאוד חכמים וגם מאוד חרוצים", אומר אחד האזרחים, "יותר מ-30 אחוזים מהזוכים בפרס נובל הם יהודים". סגן שר החוץ של קוריאה הדרומית יונג מה סאם אפילו יודע לומר כמה מילים בעברית. "חבריי היקרים בישראל אני שמח מאוד לראות אתכם", הוא אומר בהתרגשות.

סגן שר החוץ הדרום קוריאני: "יולי אדלשטיין חבר יקר"

השגריר מה שירת בישראל והותיר לא מעט חברים. "כשראיתי את הרשימה של שרי הממשלה החדשה, הצטערתי מאוד לראות שחברי היקר לא נמצא שם", הוא מספר, "למחרת נודע לי שהוא התמנה ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין".

סגן שר החוץ של קוריאה הדרומית. היה שגרי (חדשות 2)

החום הזה כלפי ישראל מאפיין מאוד את סיאול בימים אלה והוא משמעותי ביותר משום שהיא חברה תורנית במועצת הביטחון של האו"ם. אלא שהבדלי הגישה בין ישראל לקוריאה הדרומית בכל הקשור לאיום הגרעיני הם מאוד בולטים. "קוריאה הצפונית מוכרחה להבין שבאמצעות איומים באמצעות נשק גרעיני היא לא תשיג דבר", אומר סגן החוץ של קוריאה הדרומית, "אנחנו חושבים שבלי אמון השלום יהיה שברירי מאוד. לכן אנחנו מציעים הרבה לקוריאה הצפונית". אין לו כל כוונה להתנצל בפני פיונגיאנג, על אף דרישתה זו, ואת רשימת הסיבות שלה להתנצלות הוא מכנה "מגוחכת מאוד". התנצלות היא שילוב של פוליטיקה ואינטרסים במזרח הרחוק ממש כמו במזרח התיכון.

נראה כי גם בעיית הדיור משותפת לישראל ולמדינה הרחוקה. בכל אשר תפנה את מבטך בקוריאה הדרומית תיתקל במבנים דמויי לגו שעדיין הולכים וננעצים בכל מקום כמעט כדי לאפשר דיור בר השגה לדורשים.