אובמה: "נשק כימי משנה את כללי המשחק"

נשיא ארה"ב נוקט משנה זהירות למרות ההכרה האמריקנית בשימוש בנשק כימי בסוריה. "עלינו לפעול בשיקול דעת", אמר, "הערכות המודיעין עדיין ראשוניות". מוקדם סירב דובר הבית הלבן לספק לוח זמנים לתקיפה

בוחן את דרכי הפעולה. נשיא ארה"ב אובמה (AP)

בארה"ב נמנעים מלהכריז על צעדים משמעותיים, למרות ההודאה המכירה בשימוש בנשק כימי בסוריה. נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר הערב כי שימוש בכלי נשק כימיים הוא מהלך "משנה כללי משחק", אך יחד עם זאת הערכות המודיעין ביחס להימצאו של נשק כזה עדיין ראשוניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כשיורים על אזרחים ואנשים נהרגים ללא הבחנה הוא דבר איום בפני עצמו", אמר אובמה במסיבת עיתונאים בבית הלבן עם מלך ירדן, "להשתמש בנשק פוטנציאלי להשמדה המונית של אוכלוסיות אזרחיות חוצה קו נוסף ביחס לנורמות ולחוק הבינלאומי".

הוא ציין כי על ארה"ב לפעול בשיקול דעת ולהפוך את ההערכות בצורה מכוונת. "אבל אני חושב שכולנו מזהים כיצד לא יכולים לעמוד מהצד ולהרשות לשימוש הסיסטמטי בכלי נשק, כמו נשק כימי, נגד אוכלוסיות אזרחיות", הוסיף הנשיא האמריקני.

הבית הלבן: "ההוכחות אינן מוצקות לחלוטין"

אתמול הודו שר ההגנה האמריקני הייגל ומזכיר המדינה קרי כי צבא סוריה עשה שימוש בנשק כימי במהלך הלחימה במדינה. היום כבר הבהירו  בבית הלבן כי החקירה נמשכת וסירבו לספק לוח זמנים לפעולה.

"אין בכוונתי לקבוע לוח זמנים, מכיוון שהעובדות הן שצריכות להניע את החקירה, לא תאריך יעד כלשהו", אמר הערב דובר הבית הלבן ג'יי קרני בתדריך לעיתונאים. "אנו ממשיכים לחקור את ממצאי המודיעין ונכון לרגע זה, ההוכחות אינן לחלוטין מוצקות", אמר.

בריטניה: "לא סביר שיישלחו חיילים"

"לא סביר שנשלח חיילים". קמרון (רויטרס)
מוקדם יותר היום התייחס גם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון לסוגיית הנשק הכימי בסוריה: "ישנן ראיות מוגבלות, אך הן הולכות וגוברות, לכך שנעשה שימוש בנשק כימי בסוריה - ככל הנראה על ידי המשטר", אמר קמרון לרשת BBC.

"זה רציני ביותר, זהו פשע מלחמה", הוסיף. "עלינו להמשיך לאסוף ראיות ובמקביל לשלוח מסר ברור מאוד למשטר הסורי בנוגע למעשים המחרידים האלה". עם זאת, כשנשאל קמרון האם יישלחו חיילים לסוריה, הביע הסתייגות.

"לא הייתי רוצה לראות את זה קורה ואני לא חושב שסביר שזה יקרה, אך אני חושב שאנחנו יכולים להגביר את הלחץ על משטר אסד. אנחנו יכולים לפעול ביחד עם בנות בריתנו, לפעול ביחד עם האופוזיציה בסוריה, על מנת להביא לתוצאה הנכונה".

ארה"ב: נתייעץ עם בנות בריתנו

אתמול אמר בכיר בבית הלבן כי ארה"ב תתייעץ עם בנות בריתה על מנת לקבוע כיצד להגיב לדיווחים על שימוש בנשק כימי בסוריה. ההתייעצויות יכללו ניסיון לקבוע באופן סופי האם סוריה אכן חצתה את הקו האדום שהציב לה הנשיא אובמה, והשתמשה באופן פעיל בנשק כימי במלחמתה כנגד המורדים במדינה.

לדבריו, ארצות הברית פועלת לאסוף עוד ראיות שיאששו את הממצאים המודיעיניים. הוא הוסיף כי הבית הלבן מאמין כי משטר אסד מצליח לשמור על הנשק הכימי בידיו, ולכן סביר יהיה להניח כי כל עדות על שימוש בו - מקורו בצבא סוריה ולא במורדים.

הייגל חזר בו: עדויות לשימוש בנשק כימי

עדויות לשימוש בנשק כימי מצד כוחות אסד (רויטרס)
בהודעה שפרסם אמש הבית הלבן נמסר: "בהתחשב בהשלכות הכרוכות בכך ובמה שלמדנו מחוויותינו מהעבר, הערכות מודיעין בלבד אינן מספיקות. רק מידע אמין ומאומת, שמספק לנו מידה מסוימת של ודאות, ידריך את קבלת ההחלטות שלנו".

מוקדם יותר אתמול אמר שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, שהופתע מהערכתו של בכיר אמ"ן לפיה משטר אסד השתמש בגז עצבים סארין במהלך הלחימה במדינה, כי המידע נכון.

"הערכות קהילת המודיעין האמריקני היא כי המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי בהיקף מצומצם בעימות במדינה", אמר הייגל לכתבים. הייגל, שהתייחס בדבריו במפורש לגז הסארין, אמר כי מידת הביטחון של גורמי המודיעין במידע אינה מוחלטת.

קרי: בוצעו שתי תקיפות עם נשק כימי

גם מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי התייחס לסוגיית הנשק הכימי בלחימה בסוריה. לדברי קרי, משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי במהלך שתי תקיפות שביצע במדינה, כך מדווחת סוכנות הידיעות AP.  

יום קודם לכן אמר הייגל בקהיר כי המאמצים האמריקניים לקבוע האם נעשה שימוש בנשק כימי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הם "עסק רציני", ואי אפשר להחליט בקלות ראש רק בגלל שמדינות אחרות מאמינות כי מצאו ראיות לשימוש בנשק שכזה.

"חשדות זה דבר אחר וראיות זה דבר אחר", אמר הייגל לעיתונאים במהלך מסיבת עיתונאים במצרים. "אני מאמין שאנחנו צריכים להיות מאוד זהירים לפני שאנו מגיעים למסקנות כלשהן, ועל המסקנות שלנו להיות מבוססות על מודיעין אמין", אמר. "אני לא מזלזל במודיעין של מדינות אחרות, אבל לארה"ב יש מודיעין משלה והיא נסמכת עליו".