פנסילבניה חוגגת: האח לכעך

בארצות הברית נוהגים מדי שנה לציין ימים מיוחדים לכבוד מנהיגים, דמויות היסטוריות ואפילו לכבוד בעלי חיים מסוגים שונים. אבל לא רק – מתברר שישנם גם מאפים שזוכים ליום מיוחד משלהם ביבשת המוזהבת. אחד מהם הוא הפרעצל

יום חג לפרעצל (AP)

זו כבר השנה העשירית שארצות הברית - ובעיקר מדינת פנסילבניה - מציינת את יום הפרעצל ב-26 באפריל. מי שהכריז על היום החגיגי הוא מושל פנסילבניה דאז אד רנדל שרצה להזכיר מדי שנה את חשיבותו של הבייגלה להיסטוריה של המדינה ולכלכלתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במאה ה-19, הגיעו לפנסילבניה מהגרים גרמנים ושוויצרים שהציגו לאמריקנים את הכעך. תוך זמן קצר נפתחו בסביבה עוד ועוד מאפיות פרעצל, שזכו לאהדה עצומה. במאה ה-20 הפרעצל כבר הפך לפופולארי גם במדינות אחרות בארצות הברית, וערים גדולות כמו ניו יורק, שיקגו ופילדלפיה נודעו גם הן במאפה הרך שלהן.

המפתח להצלחת הכעכים הגיע עם שיטות הייצור ההמוניות החדשות של העידן המתועש, מה שהגביר את הזמינות והכמות של המוצר. הטכנולוגיה החדשה איפשרה לשווק את הבייגלה גם מחוץ למאפיות - בבתי ספר, בבתי קולנוע, באולמי קונצרטים, אצטדיוני ספורט ואפילו בפינות רחוב.

במסגרת החגיגה הנערכת היום, יכול כל מי שחפצה נפשו לגשת לדוכן מאפים, לספר למוכר בדיחה ולקבל כעך חינם אין כסף. בכל שנה התנאי לקבלת הפרעצל בחינם משתנה. בשנה שעברה למשל, נתבקשו החוגגים לשיר שיר מתוך מחזמר. נותר רק לתהות מה יהיה התנאי בשנה הבאה.