בולגריה ערכה שחזור של הפיגוע בבורגס

יותר מתשעה חודשים אחרי הפיגוע באוטובוס התיירים בעיר הקיט, שגבה את חייהם של שישה בני אדם, ערכו הרשויות בבולגריה שחזור של דקות האירוע הקשה. פיצוץ מבוקר באוטובוס, כך מקווים מומחי החבלה, ייתן אינדיקציה רחבה יותר לגבי כמות חומר הנפץ שבה נעשה שימוש

שחזור הפיגוע בבורגס (רויטרס)

הרשויות בבולגריה ממשיכות בחקירת הפיגוע באוטובוס התיירים בשדה התעופה בבורגס, שבו נהרגו חמישה ישראלים ונהג אוטובוס מקומי. היום ערכו צוותי חבלה מיוחדים שחזור של הפיצוץ באוטובוס, בניסיון ללמוד יותר על האופן שבו יצא הפיגוע אל הפועל. כך מדווחת סוכנות הידיעות "פוקוס" הבולגרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צוות החוקרים הביא שני אוטובוסים ובובות המדמות את הנוסעים לשטח אש במדינה, שם בוצע פיצוץ מבוקר באחד מהאוטובוסים.

"השחזור נועד לתת מענה לכמה שאלות שעלו במהלך החקירה", אמר בויקו ניידנוב, ראש שירות החקירות הלאומי של בולגריה. "בין היתר, רצינו לבדוק היכן עמד המחבל המתאבד בשעת הפיצוץ ובכמה חומר נפץ השתמש".

לאחר שבוצע הפיצוץ באוטובוס, החלו מומחי האגף הממשלתי לתפעול מבצעי וטכני וכן צוותים של כיבוי אש לבחון את הזירה ולהשוות את הממצאים לאלו שנמצאו בזירת הפיגוע בשדה התעופה בבורגס ביולי 2012.

חקירת הפיגוע: חיזבאללה אחראי

בובות דימו את נוסעי האוטובוס (רויטרס)
בחודש שעבר פרסמה בולגריה ראיות חדשות, שלדבריה מוכיחות כי מאחורי תכנון הפיגוע בבורגס עומד ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה. מאז פרסום תוצאות החקירה, נעשה בבולגריה מאמץ לצרף את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי.

הדיפלומט מרין רייקוב, שמונה לראש הממשלה הזמני של בולגריה עד הבחירות במאי, אמר היום כי כמה מדינות באיחוד האירופי "לא שוכנעו מספיק" מהראיות שסיפקה בולגריה. "עבור בולגריה, יש חשיבות מרכזית לכך שתהיה עמדה אחידה וקונצנזוס באיחוד האירופי בנושא", אמר לכתבים במהלך ביקור במטה נאט"ו. עוד אמר רייקוב כי "בכוונתנו להמשיך בחקירה ולהמשיך לעבוד בנושא ברצינות רבה, בצורה פעילה מאוד. נספק את ההוכחות הנדרשות".

עם זאת הוסיף ראש ממשלת בולגריה כי "זה לא תפקידנו ליזום את ההליך הטכני של הכנסת חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור של האיחוד. אני חושב ששותפותינו יהיו מסוגלות לעשות זאת מרגע שיגיעו לרמה מסוימת של הסכמה על הנושא".