השימוש בנשק כימי בסוריה: ארה"ב בוחנת התגובה

לאחר שבכירי ממשל אובמה הודו לראשונה כי יש ראיות שלפיהן המשטר השתמש בגז עצבים, אומר גורם בבית הלבן כי ארה"ב תקיים התייעצויות עם בנות בריתה בשאלה האם אסד חצה את הקו האדום שהוצב לו ואיזה צעדים יש לנקוט

אחרי שמזכיר המדינה קרי ושר ההגנה הייגל הודו היום לראשונה כי כוחות אסד עשו שימוש בנשק כימי במלחמתם נגד המורדים, אומר בכיר בבית הלבן כי ארצות הברית תתייעץ עם בנות בריתה על מנת לקבוע כיצד להגיב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הבכיר, ההתייעצויות יכללו ניסיון לקבוע באופן סופי האם סוריה אכן חצתה את הקו האדום שהציב לה הנשיא אובמה, והשתמשה באופן פעיל בנשק כימי במלחמתה כנגד המורדים במדינה. לדבריו, ארצות הברית פועלת לאסוף עוד ראיות שיאששו את הממצאים המודיעיניים.

הוא הוסיף כי הבית הלבן מאמין כי משטר אסד מצליח לשמור על הנשק הכימי בידיו, ולכן סביר יהיה להניח כי כל עדות על שימוש בו - מקורו בצבא סוריה ולא במורדים.

"הקו האדום נחצה". ג'ון מקיין (רויטרס)

מקיין: "הקו האדום נחצה"

הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין קרא היום לנשיא אובמה להתערב בנעשה בסוריה, בעקבות המידע החדש. "אובמה אמר כי שימוש של אסד בנשק כימי ישנה את חוקי המשחק ויהווה חציית קו אדום", אמר. "אני חושב שדי ברור שהקו האדום נחצה".

מקיין הוסיף כי "כעת אני מקווה שהממשל ישקול את מה שהמלצנו עליו במשך שנתיים של טבח ושפיכות דמים בסוריה - יצירת אזור בטוח עבור כוחות האופוזיציה, הקמת אזור אסור לטיסה ואספקת נשק לאנשי ההתנגדות שעליהם אנחנו סומכים".

הוא הדגיש שלארה"ב מוכרחה להיות היכולת המבצעית לאבטח את מאגרי הנשק הכימי בסוריה: "איננו רוצים בשום פנים ואופן שהם ייפלו לידיים הלא נכונות".

בוחן את דרכי הפעולה. נשיא ארה"ב אובמה (AP)

הייגל חזר בו: עדויות לשימוש בנשק כימי

בהודעה שפרסם הערב הבית הלבן נמסר: "בהתחשב בהשלכות הכרוכות בכך ובמה שלמדנו מחוויותינו מהעבר, הערכות מודיעין בלבד אינן מספיקות. רק מידע אמין ומאומת, שמספק לנו מידה מסוימת של ודאות, ידריך את קבלת ההחלטות שלנו".

מוקדם יותר הערב אמר שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, שהופתע אתמול מהערכתו של בכיר אמ"ן לפיה משטר אסד השתמש בגז עצבים סארין במהלך הלחימה במדינה, כי המידע נכון.

"הערכות קהילת המודיעין האמריקני היא כי המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי בהיקף מצומצם בעימות במדינה", אמר הייגל לכתבים. הייגל, שהתייחס בדבריו במפורש לגז הסארין, אמר כי מידת הביטחון של גורמי המודיעין במידע אינה מוחלטת.

קרי: בוצעו שתי תקיפות עם נשק כימי

גם מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי התייחס לסוגיית הנשק הכימי בלחימה בסוריה. לדברי קרי, משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי במהלך שתי תקיפות שביצע במדינה, כך מדווחת סוכנות הידיעות AP.  

אמש אמר הייגל בקהיר כי המאמצים האמריקניים לקבוע האם נעשה שימוש בנשק כימי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הם "עסק רציני", ואי אפשר להחליט בקלות ראש רק בגלל שמדינות אחרות מאמינות כי מצאו ראיות לשימוש בנשק שכזה.

"חשדות זה דבר אחר וראיות זה דבר אחר", אמר הייגל לעיתונאים במהלך מסיבת עיתונאים במצרים. "אני מאמין שאנחנו צריכים להיות מאוד זהירים לפני שאנו מגיעים למסקנות כלשהן, ועל המסקנות שלנו להיות מבוססות על מודיעין אמין", אמר. "אני לא מזלזל במודיעין של מדינות אחרות, אבל לארה"ב יש מודיעין משלה והיא נסמכת עליו".

עדויות לשימוש בנשק כימי מצד כוחות אסד (רויטרס)

בכיר אמ"ן: סוריה השתמשה בגז סארין

דבריו באו לאחר שאתמול העריך ראש חטיבת המחקר באמ"ן כי צבא אסד כבר עשה שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים במדינה. הוא אף נקב בשם של גז ה"סארין". בארה"ב לא אהבו את ההערכה הזו, שמנוגדת לזו של המודיעין האמריקני.

ארה"ב הזהירה בעבר כי שימוש בנשק כימי בסוריה מהווה קו אדום מבחינתה, אך לא ציינה במפורש מהם הצעדים שיינקטו אם יחצה הקו האדום הזה. הייגל דחה את הטענות לפיהן ארה"ב פוגעת באמינות של בעלות בריתה כמו בריטניה, צרפת וישראל, המחזיקות ככל הנראה במודיעין שאכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה.