בכיר בצוות המו"מ האירני: "מוכנים לחדש את שיחות הגרעין"

לאחר הדיווחים העמומים אודות סבב נוסף של משא ומתן בין המעצמות לבין אירן, מגיעה היום הצהרה רשמית של סגן יו"ר צוות המו"מ האירני. "אירן מוכנה לחדש את השיחות על תכנית הגרעין שלה", אמר עלי בגהרי לסוכנות רויטרס. "אנחנו מחכים לתשובת האיחוד האירופי"

ממתינים לתשובה מאירופה. אחמדינג'אד (רויטרס)

לאחר הדיווחים, שלפיהם כבר נקבע תאריך לסבב שיחות חדש בין אירן לעצמות, אומר היום סגן יו"ר צוות המשא ומתן של אירן, עלי בגהרי, לסוכנות הידיעות רויטרס: "אנו מוכנים לחדש את השיחות עם המעצמות על תכנית הגרעין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בגהרי הבהיר בדבריו כי "אנחנו ממתינים כעת לתשובתו של האיחוד האירופי על עיתוי השיחות". הוא הסביר שארצו הייתה צריכה להעשיר אורניום לרמה של 20% לכור המחקר בטהרן ואמר שנבנים עוד ארבעה כורים ושאירן ממשיכה להמיר חלק מהאורניום המועשר לדלק גרעיני.

"אנחנו מחכים ששרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון תקרא לראש צוות המשא ומתן ד"ר סעיד ג'לילי", ציין בגהרי. "ג'לילי מוכן כמובן לשיחה שכזו".

לא מתייאשים מהדיפלומטיה

למרות שלא הושגה התקדמות ממשית בפעמים הקודמות, אירן והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית הסכימו לערוך סבב שיחות נוסף בנושא תכנית הגרעין. השיחות ייערכו בווינה ב-21 בחודש מאי, כך דיווחו השבוע סוכנויות הידיעות.

סוכנות הידיעות AP דיווחה שעבאס ארג'צ'י, אחד המעורבים מטעם אירן במשא ומתן מול המעצמות, אמר שאין קשר בין הבחירות הקרבות לנשיאות אירן לבין תכנית הגרעין. "שינויים בפוליטיקה המקומית של אירן לא ישנו את השיח הבינלאומי בנושא הגרעין", אמר ארג'צ'י שהוסיף כי למרות המבוי הסתום עליו דווח אחרי השיחות בקזחסטן, אירן מוכנה לחידוש השיחות.

על פי הדיווח שפרסמה סוכנות הידיעות רויטרס בתחילת השבוע, נציגים מאירן ומהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יערכו סבב שיחות נוסף בבירת אוסטריה וינה, מקום מושבה של הסוכנות לאנרגיה אטומית. איש מאנשי סבא"א לא אישר את הידיעה עדיין.

הקהילה הבינלאומית מנסה במהלך השנה האחרונה לשכנע את אירן לאפשר לפקחיה גישה לכל אתרי הגרעין, כולל אלו הצבאיים, דרישה שנתקלה בסירוב. אירן, שעוקבת בדאגה אחרי השיח הישראלי-אמריקני בדבר מתקפה אפשרית על מתקני הגרעין, טוענת שתכנית הגרעין שלה נועדה למטרות שלום ודורשת שיחות שייערכו על בסיס שוויוני, ללא תביעות ייחודיות.