הייגל חוזר בו: עדויות לשימוש בנשק כימי בסוריה

האם העולם מתקרב לרגע שבו יכריז באופן רשמי כי משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה? היום אישר שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל כי גם המודיעין האמריקני מעריך כי צבא סוריה עשה שימוש בגז סארין בהיקף מצומצם. אתמול הופתע הייגל מהערכות דומות עליהן הכריז בכיר באמ"ן

ארצות הברית מיישרת קו עם ההערכות הישראליות: שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, שהופתע אתמול מהערכתו של בכיר אמ"ן לפיה משטר אסד השתמש בגז עצבים סארין במהלך הלחימה במדינה, מודה היום כי המידע נכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הערכות קהילת המודיעין האמריקני היא כי המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי בהיקף מצומצם בעימות במדינה", אמר הייגל לכתבים. הייגל, שהתייחס בדבריו במפורש לגז הסארין, אמר כי מידת הביטחון של גורמי המודיעין במידע אינה מוחלטת.

עם זאת, בהודעה שפרסם כמעט במקביל בכיר בבית הלבן נמסר: "בהתחשב בהשלכות הכרוכות בכך ובמה שלמדנו מחוויותינו מהעבר, הערכות מודיעין בלבד אינן מספיקות. רק מידע אמין ומאומת, שמספק לנו מידה מסוימת של ודאות, ידריך את קבלת ההחלטות שלנו".

חזר בו מהצהרתו אתמול, שר ההגנה הייגל (רויטרס)

קרי: בוצעו שתי תקיפות עם נשק כימי

גם מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי התייחס לסוגיית הנשק הכימי בלחימה בסוריה. לדברי קרי, משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי במהלך שתי תקיפות שביצע במדינה, כך מדווחת סוכנות הידיעות AP.  

לאחר הודעות הבכירים האמריקנים, מסר משרד החוץ בבריטניה כי גם בידיו מידע על שימוש בנשק כימי במהלך הלחימה בסוריה. "בידינו מידע מוגבל אך משכנע, ממספר מקורות. מדובר במידע מדאיג ביותר. שימוש בנשק כימי הוא פשע מלחמה", מסר דובר של משרד החוץ בלונדון.

אמש אמר הייגל בקהיר כי המאמצים האמריקניים לקבוע האם נעשה שימוש בנשק כימי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הם "עסק רציני", ואי אפשר להחליט בקלות ראש רק בגלל שמדינות אחרות מאמינות כי מצאו ראיות לשימוש בנשק שכזה.

"חשדות זה דבר אחר וראיות זה דבר אחר", אמר הייגל לעיתונאים במהלך מסיבת עיתונאים במצרים. "אני מאמין שאנחנו צריכים להיות מאוד זהירים לפני שאנו מגיעים למסקנות כלשהן, ועל המסקנות שלנו להיות מבוססות על מודיעין אמין", אמר. "אני לא מזלזל במודיעין של מדינות אחרות, אבל לארה"ב יש מודיעין משלה והיא נסמכת עליו".

עדויות לשימוש בנשק כימי מצד כוחות אסד (רויטרס)

בכיר אמ"ן: סוריה השתמשה בגז סארין

דבריו באו לאחר שאתמול העריך ראש חטיבת המחקר באמ"ן כי צבא אסד כבר עשה שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים במדינה. הוא אף נקב בשם של גז ה"סארין". בארה"ב לא אהבו את ההערכה הזו, שמנוגדת לזו של המודיעין האמריקני.

ארה"ב הזהירה בעבר כי שימוש בנשק כימי בסוריה מהווה קו אדום מבחינתה, אך לא ציינה במפורש מהם הצעדים שיינקטו אם יחצה הקו האדום הזה. הייגל דחה את הטענות לפיהן ארה"ב פוגעת באמינות של בעלות בריתה כמו בריטניה, צרפת וישראל, המחזיקות ככל הנראה במודיעין שאכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה.