"המחבל סימס לאמו: מוכן למות למען האסלאם"

בארה"ב נחשפים עוד ועוד פרטים על הפיגוע בבוסטון: רשת פוקס ניוז מדווחת כי את ההודעה הזו שלח לפני שנתיים המחבל שנהרג לאמו. את המטענים הפעילו האחים בשלט של מכונית צעצוע. הוריהם יגיעו היום לארה"ב

טמירלן צרנייב, אחד החשודים בביצוע הפיגוע במרתון בוסטון שנהרג במהלך חילופי אש עם שוטרים, שלח לאמו הודעת טקסט בשנת 2011 ובה כתב כי הוא "מוכן למות למען האיסלאם", כך מדוות רשת פוקס ניוז האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צרנייב על פי החשד תכנן וביצע את הפיגוע על קו סיום המרתון יחד עם אחיו ג'וחר. מחקירת הרשויות בארצות הברית עולה שטמירלן טען בעבר כי אימץ את תורת האסלאם הקיצוני בשנים האחרונות, וגייס גם את אחיו במסגרת ההכנות לפיגוע בו נהרגו שלושה בני אדם ויותר מ-180 נפצעו.

הוריהם של המחבלים צפויים להגיע היום ממחוז דגיסטן שברוסיה לארה"ב. ההורים צפויים לשתף פעולה עם חוקרי ה-FBI. הם משוכנעים שבניהם הופללו ויבקשו להחזיר את גופת בנם הבכור, טמירלן, הביתה.

עם הגעתם לבוסטון, צפויים בני הזוג צרנייב לבקר את בנם הצעיר, ג'וחר, בבית החולים. הוא מאושפז שם במצב קשה לאחר שנפצע במהלך מצוד שניהלה המשטרה נגדו בשבוע שעבר.

במקביל, מתברר עתה כי הפצצות בסיום המרתון הופעלו באמצעות שלט רחוק המיועד למכוניות צעצוע. את המידע על הרכבת הפצצה קיבלו המחבלים ממגזין שמפיצים פעילי איסלאם קיצוני בארה"ב.

הלילה התקיים אירוע זיכרון לשוטר שנהרג במהלך המצוד אחר המחבלים. סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר בטקס כי "הם לעולם לא יוכלו להביס אותנו, לעולם לא יביאו למפלתנו, לעולם לא יוכלו לכבוש אותנו - אז למה? בין אם מדובר בהנהגת אל-קאעידה באפגניסטן-פקיסטן, או בשני פעילי ג'יהאד משוגעים, מופרעים, מוגי לב-חקיינים כאן בבוסטון. למה הם עושים את מה שהם עושים?"

הוריו של צרנייב בדרכם לארה"ב (רויטרס)

האחים ביקשו להגן על האיסלאם

בינתיים, חקירתו של צרנייב מתקדמת: על פי הדיווח של רשת CNN, סיפר המחבל לחוקריו בבית החולים שאחיו הגדול, טמרלן, היה זה שיזם ותכנן את הפיגוע.

על פי הדיווח מן החקירה בבית החולים בו מאושפז צרנייב, אחיו ביקש באמצעות הפיגוע "להגן על האסלאם". הוא גם הדגיש בפני החוקרים שאף ארגון אינו עומד מאחורי הפיגוע. התכנית כולה, כתב לחוקרים, עלתה בראשו של אחיו הגדול. עוד עולה מהדיווחים כי שני האחים מתאימים באופן הפעולה שלהם, ברקע הרעיוני, לאנשי ג'יהאד שמפעילים את עצמם.

צרנייב מתקשר עם חוקריו בכתיבה בעקבות הפגיעה בלסתו. על פי הדיווחים מבית החולים, הוא "עירני ומודע למתרחש סביבו". החקירה שלו ראשונית בלבד והיא צפויה להימשך גם בימים הקרובים. עם זאת כבר פורסם כי הוא יואשם בבית משפט פדרלי בשימוש בנשק להשמדה המונית.