המפגע התקשר תוך כדי קרב היריות: "אמא, אוהב אותך"

ימים ספורים לאחר מותו של טרמלן צרנייב, האח הבכור שנחשד בביצוע הפיגוע במרתון בבוסטון במהלך קרב יריות עם שוטרים מקומיים מספרת היום אמו שקיבלה ממנו שיחה אחרונה דקות לפני מותו. "הוא סיפר לי כיצד התחילו לרדוף אחריהם ולירות עליהם", העידה היום האם

התקשר לאמו דקות לפני מותו. טמרלן צרנייב (AP)

אמם של טמרלן ודז'חאר צרנייב, האחים הצ'צ'נים שנחשדו בביצוע הפיגוע במרתון בוסטון לפני כשבוע, נשמעת גם היום נסערת, כשהיא חושפת את השיחה האחרונה שקיימה עם בנה הבכור. "טמרלן התקשר ואמר שהמשטרה רודפת אחריהם, ולפני שניתק אמר - 'אמא, אני אוהב אותך'".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ה"דיילי מייל" הבריטי דיווח היום על השיחה האחרונה שקיימה האם עם בנה, מבצע הפיגוע שהביא למותם של שלושה בני אדם ולפציעתם של יותר ממאה. בעודו עוסק בקרב יריות עם המשטרה הוא הספיק להתקשר לאמו זוביידאת ולעדכן - "המשטרה התחילה לירות עלינו".

במהלך העימות עם השוטרים בפרבר ווטרטאון, השליך טמרלן מטעני חבלה לעבר השוטרים ואחר כך ירה יחד עם אחיו יותר מ-200 פעמים לעבר השוטרים.

כמה ימים לפני כן התקשרה האם לטמרלן לשאול לשלומו לאחר שהחדשות על הפיגוע בבוסטון הגיעו גם אליה - לרוסיה. הוא ענה לה, לטענתה בבדיחות, "אמא, למה את דואגת".

כמו כן, בימים שקדמו למותו הוא התקשר להוריו ועדכן אותם כי קיבל שיחה מה-FBI, בה האשימו אותו בתכנון וביצוע הפיגוע. לטענתם הוא השיב להם: "זו בעיה שלכם". 

"בטוחה ב-100 אחוז שסידרו אותם"

זו לא הפעם הראשונה בה מעניקה אמם של שני האחים כותרות בשיחות טלפון שהיא מקיימת עם התקשורת ממקום מושבה ברוסיה. בשעות שלאחר מעצרו של החשוד השני בביצוע הפיגוע במרתון בבוסטון, דז'חור צרנייב, הגיבה אמו לחדשות על מעצרו ומותו של אחיו בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות רויטרס. האם טענה בתוקף כי בניה הופללו והופעלו במשך שנים על ידי ה-FBI.

זוביידאת צרנייב סיפרה אז על תחושותיה בעקבות אירועי הימים האחרונים, מותו של בנה הבכור, ומעצרו של בנה הצעיר. "זה באמת דבר קשה מאוד לשמוע", היא אמרה והוסיפה, "בהיותי אמא, אני יכולה לומר שאני בטוחה במאה אחוזים שסידרו אותם. שני הבנים שלי הם באמת חפים מפשע ואני יודעת שאף אחד מהם לא דיבר על מה שהם אומרים עכשיו".

"בני הצעיר גדל, אבל באמת גדל, מאז שהיה בן 8 - באמריקה. אף אחד לא דיבר אצלנו על טרור. הבן הבכור שלי, טמרלן, נהיה מעורב בדת ובעיקר בפוליטיקה דתית רק לפני חמש שנים", הוסיפה האם.

לאורך מרבית הראיון התמקדה האם בטמרלן, בנה הבכור שנהרג כבר אתמול בקרב יריות עם כוחות המשטרה, לאחר שירה בשוטר באוניברסיטת MIT. החוקרים בארצות הברית מייחסים לו את תכנון הפיגוע ואת ההתקרבות לאיסלם הקיצוני, אך האם דחתה היום מכל וכל את ההאשמות. "בני הבכור נהג לספר לי הכל, כל יום-יומיים הוא נהג להתקשר אליי ולשאול אותי מה שלומי. גם הצעיר. הם התקשרו כל הזמן לשאול מה שלומי ולומר שהם אוהבים ומתגעגעים. הם מעולם לא היו מסתירים ממני משהו. הם היו אומרים לי, הייתי יודעת. אם מישהו היה יודע - זו אני".

נמצא במעצר. דז'וחר צרנייב (רויטרס)

"טמרלן מעולם לא אמר לי שהוא יהיה לצד הג'יהאד", אמרה האם בביטחון, "כל הדברים שמדברים עליו, ומי שקורא לו 'לוזר' - הוא בעצמו לוזר. הבן שלי מעולם לא היה עושה את זה. הם הופללו".

"טמרלן נשלט על ידי ה-FBI", המשיכה האם לטעון לתאוריית קונספירציה, "בתקופה שבין שלוש לחמש השנים האחרונות. הם ידעו מה הוא עושה, הם ידעו לאיזה אתרים הוא נכנס באינטרנט. הם (אנשי ה-FBI) נהגו לבוא אליי הביתה, לדבר איתי ולספר לי שהם שולטים בו ושהוא מנהיג אמיתי שהם אפילו חוששים ממנו".

"איך זה יכול היה לקרות?", המשיכה האם לטעון בתקיפות, "האמריקנים שלטו בכל צעד של טמרלן, הבן הבכור. הם טוענים היום שזו פעולת טרור. זה לא נכון. בניי חפים מפשע".

הפיגוע בבוסטון - הסיקור המלא:

צפו: קרב היריות שקדם לתפיסת החשוד בבוסטון

בוסטון חוגגת: "החשוד נתפס!!! הצדק ניצח"

דרמה בבוסטון: "החשוד נתפס"

אביהם של החשודים: "בניי הופללו"

אביו של החשוד בפיגוע בבוסטון: "מלאך אמיתי"

עמודו האישי של החשוד בפיגוע בבוסטון: קישורים לאתרים אסלאמיים והלחימה בסוריה

משטרת בוסטון לתושבים: "הישארו בבתים"

תושבי ווטרטאון השקטה נקלעו למרדף הדרמטי: "יש שוטרים בכל פינה"

אחד ממבצעי הפיגוע בבוסטון נהרג

ארה"ב: שוטר נהרג מירי ב-MIT

פורסמו תמונות החשודים מבוסטון

אובמה: "נמשיך בחיינו ונסיים את המרוץ"

הפיגוע בבוסטון: זוהו שני חשודים