משטרת בוסטון: "השניים פעלו לבד"

אחרי המעצר המוצלח החלו בארה"ב בחקירה נרחבת של המניעים ודרכי הפעולה של שני האחים החשודים שעמדו מאחורי הפיגוע הקטלני בבוסטון. כעת מעריכים גורמים במשטרה המקומית כי השניים לא נעזרו בסיוע מבחוץ, ובודקים מאין השיגו מימון לרכישת מלאי האמל"ח שנמצא בביתם

המצוד בבוסטון הסתיים, חמישה ימים אחרי פיגוע המרתון - טרוריסט אחד הרוג, אחיו הצעיר נפצע קשה ונתפס. אך השאלות הקשות עדיין נותרו פתוחות בארה"ב - האם השניים טמרלן ודז'חור צרנייב פעלו לבד ומה היה המניע?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

והערב, שעות אחרי המעצר, כאשר החשוד הצעיר מאושפז בבית החולים היהודי בית ישראל שבבוסטון במצב קשה, אולי אף קריטי מתחזקת הערכה של אנשי כוחות הביטחון האמריקניים כי השניים פעלו לבד ולא הופעלו על ידי גורמי טרור מחוץ לאדמת ארצות הברית.

גורמים במשטרת בוסטון העריכו גם הם בתדרוך לעיתונאים כי השניים פעלו לבד. צוות החקירה המיוחד שהקים ה-FBI יצטרך עתה לפתוח בחקירה נרחבת מאוד שתרחקי עד גבולות רוסיה וצ'צניה על מנת לבדוק מי היה עם שני האחים בקשר ומאיפה הם שאבו השראה, גם אם לא הוראות לביצוע המעשים.

בוסטון חוגגת, אמש (AP)
שאלה נוספת שעומדת כרגע על הפרק היא מאין השיגו השניים מקורות מימון למסע ההרג שאותו תכננו? מאיפה היה להם כסף לקנות נשק? בין חפציהם של האחים נמצאו רובה, אקדח ומספר מטענים שחיכו להפעלה בביתם, וזה מלבד השניים שפוצצו סמוך לקו הסיום של מרתון בוסטון.

השוטרים שפשטו על הבית מצאו גם מטעני צינור ומטעני נפץ נוספים שהוטמנו בתוך סירי לחץ, בשיטה זהה לזו שבה השתמשו במרתון. כמות כזו של אמל"ח מצריכה גם סכומי כסף, בארה"ב יבדקו מאיפה הם השיגו אותו, כאשר ברור היום שגם הכסף אותו השיגו נגמר בשלב מסוים שהרי בזמן ההימלטות שדדו האחים חנות מכולת מקומית מיד אחרי אירוע הירי ב-MIT.

צילום האחים במצלמות האבטחה ביום הפיגוע (רויטרס)

אמם של השניים: "הם הופעלו והופללו על ידי ה-FBI"

מוקדם יותר, שעות לאחר מעצרו של החשוד השני בביצוע הפיגוע במרתון בבוסטון, דז'חור צרנייב, הגיבה אמו לחדשות על מעצרו ומותו של אחיו בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות רויטרס. האם טענה בתוקף כי בניה הופללו והופעלו במשך שנים על ידי ה-FBI.

בראיון טלפוני מרוסיה, דרך אתר רשת חברתית מקומי, היא סיפרה על תחושותיה בעקבות אירועי הימים האחרונים, מותו של בנה הבכור, ומעצרו של בנה הצעיר. "זה באמת דבר קשה מאוד לשמוע", אמרה האם, זוביידאת צרנייב, "בהיותי אמא, אני יכולה לומר שאני בטוחה במאה אחוזים שסידרו אותם. שני הבנים שלי הם באמת חפים מפשע ואני יודעת שאף אחד מהם לא דיבר על מה שהם אומרים עכשיו".

רגע התפיסה, הלילה (CNN)

"בני הצעיר גדל, אבל באמת גדל, מאז שהיה בן 8 - באמריקה. אף אחד לא דיבר אצלנו על טרור. הבן הבכור שלי, טמרלן, נהיה מעורב בדת ובעיקר בפוליטיקה דתית רק לפני חמש שנים", הוסיפה האם.

לאורך מרבית הראיון התמקדה האם בטמרלן, בנה הבכור שנהרג כבר אתמול בקרב יריות עם כוחות המשטרה, לאחר שירה בשוטר באוניברסיטת MIT. החוקרים בארצות הברית מייחסים לו את תכנון הפיגוע ואת ההתקרבות לאיסלם הקיצוני, אך האם דחתה היום מכל וכל את ההאשמות. "בני הבכור נהג לספר לי הכל, כל יום-יומיים הוא נהג להתקשר אליי ולשאול אותי מה שלומי. גם הצעיר. הם התקשרו כל הזמן לשאול מה שלומי ולומר שהם אוהבים ומתגעגעים. הם מעולם לא היו מסתירים ממני משהו. הם היו אומרים לי, הייתי יודעת. אם מישהו היה יודע - זו אני".

"טמרלן מעולם לא אמר לי שהוא יהיה לצד הג'יהאד", אמרה האם בביטחון, "כל הדברים שמדברים עליו, ומי שקורא לו 'לוזר' - הוא בעצמו לוזר. הבן שלי מעולם לא היה עושה את זה. הם הופללו".

הפיגוע במרתון בוסטון, השבוע (רויטרס)

"טמרלן נשלט על ידי ה-FBI", המשיכה האם לטעון לתאוריית קונספירציה, "בתקופה שבין שלוש לחמש השנים האחרונות. הם ידעו מה הוא עושה, הם ידעו לאיזה אתרים הוא נכנס באינטרנט. הם (אנשי ה-FBI) נהגו לבוא אליי הביתה, לדבר איתי ולספר לי שהם שולטים בו ושהוא מנהיג אמיתי שהם אפילו חוששים ממנו".

"איך זה יכול היה לקרות?", המשיכה האם לטעון בתקיפות, "האמריקנים שלטו בכל צעד של טמרלן, הבן הבכור. הם טוענים היום שזו פעולת טרור. זה לא נכון. בניי חפים מפשע".

הפיגוע בבוסטון - הסיקור המלא:

צפו: קרב היריות שקדם לתפיסת החשוד בבוסטון

בוסטון חוגגת: "החשוד נתפס!!! הצדק ניצח"

דרמה בבוסטון: "החשוד נתפס"

אביהם של החשודים: "בניי הופללו"

אביו של החשוד בפיגוע בבוסטון: "מלאך אמיתי"

עמודו האישי של החשוד בפיגוע בבוסטון: קישורים לאתרים אסלאמיים והלחימה בסוריה

משטרת בוסטון לתושבים: "הישארו בבתים"

תושבי ווטרטאון השקטה נקלעו למרדף הדרמטי: "יש שוטרים בכל פינה"

אחד ממבצעי הפיגוע בבוסטון נהרג

ארה"ב: שוטר נהרג מירי ב-MIT

פורסמו תמונות החשודים מבוסטון

אובמה: "נמשיך בחיינו ונסיים את המרוץ"

הפיגוע בבוסטון: זוהו שני חשודים