"הבנים הופעלו על ידי ה-FBI"

בבוסטון חגגו אל תוך הלילה את מעצרו של דז'וחר צרנייב בן ה-19, הצעיר בין השני האחים החשודים בביצוע הפיגוע במרתון העירוני של בוסטון ביום שני האחרון. בזמן שרבים בארצות הברית שואלים כיצד גדלו האחים הצ'צ'נים והקצינו בתוך תחומי ארצות הברית טוענת אמם שה-FBI הפעיל אותם במשך שנים, וכעת מעליל עליהם עלילות

בשעות שלאחר מעצרו של החשוד השני בביצוע הפיגוע במרתון בבוסטון, דז'חור צרנייב, הגיבה אמו לחדשות על מעצרו ומותו של אחיו בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות רויטרס. האם טענה בתוקף כי בניה הופללו והופעלו במשך שנים על ידי ה-FBI.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון טלפוני מרוסיה, דרך אתר רשת חברתית מקומי, סיפרה היום על תחושותיה בעקבות אירועי הימים האחרונים, מותו של בנה הבכור, ומעצרו של בנה הצעיר. "זה באמת דבר קשה מאוד לשמוע", אמרה האם, זוביידאת צרנייב, "בהיותי אמא, אני יכולה לומר שאני בטוחה במאה אחוזים שסידרו אותם. שני הבנים שלי הם באמת חפים מפשע ואני יודעת שאף אחד מהם לא דיבר על מה שהם אומרים עכשיו".

"בני הצעיר גדל, אבל באמת גדל, מאז שהיה בן 8 - באמריקה. אף אחד לא דיבר אצלנו על טרור. הבן הבכור שלי, טמרלן, נהיה מעורב בדת ובעיקר בפוליטיקה דתית רק לפני חמש שנים", הוסיפה האם.

לאורך מרבית הראיון התמקדה האם בטמרלן, בנה הבכור שנהרג כבר אתמול בקרב יריות עם כוחות המשטרה, לאחר שירה בשוטר באוניברסיטת MIT. החוקרים בארצות הברית מייחסים לו את תכנון הפיגוע ואת ההתקרבות לאיסלם הקיצוני, אך האם דחתה היום מכל וכל את ההאשמות. "בני הבכור נהג לספר לי הכל, כל יום-יומיים הוא נהג להתקשר אליי ולשאול אותי מה שלומי. גם הצעיר. הם התקשרו כל הזמן לשאול מה שלומי ולומר שהם אוהבים ומתגעגעים. הם מעולם לא היו מסתירים ממני משהו. הם היו אומרים לי, הייתי יודעת. אם מישהו היה יודע - זו אני".

רגע התפיסה, הלילה (CNN)

"טמרלן מעולם לא אמר לי שהוא יהיה לצד הג'יהאד", אמרה האם בביטחון, "כל הדברים שמדברים עליו, ומי שקורא לו 'לוזר' - הוא בעצמו לוזר. הבן שלי מעולם לא היה עושה את זה. הם הופללו".

צילום האחים במצלמות האבטחה ביום הפיגוע (רויטרס)

"טמרלן נשלט על ידי ה-FBI", המשיכה האם לטעון לתאוריית קונספירציה, "בתקופה שבין שלוש לחמש השנים האחרונות. הם ידעו מה הוא עושה, הם ידעו לאיזה אתרים הוא נכנס באינטרנט. הם (אנשי ה-FBI) נהגו לבוא אליי הביתה, לדבר איתי ולספר לי שהם שולטים בו ושהוא מנהיג אמיתי שהם אפילו חוששים ממנו".

"איך זה יכול היה לקרות?", המשיכה האם לטעון בתקיפות, "האמריקנים שלטו בכל צעד של טמרלן, הבן הבכור. הם טוענים היום שזו פעולת טרור. זה לא נכון. בניי חפים מפשע".

הפיגוע בבוסטון - הסיקור המלא:

צפו: קרב היריות שקדם לתפיסת החשוד בבוסטון

בוסטון חוגגת: "החשוד נתפס!!! הצדק ניצח"

דרמה בבוסטון: "החשוד נתפס"

אביהם של החשודים: "בניי הופללו"

אביו של החשוד בפיגוע בבוסטון: "מלאך אמיתי"

עמודו האישי של החשוד בפיגוע בבוסטון: קישורים לאתרים אסלאמיים והלחימה בסוריה

משטרת בוסטון לתושבים: "הישארו בבתים"

תושבי ווטרטאון השקטה נקלעו למרדף הדרמטי: "יש שוטרים בכל פינה"

אחד ממבצעי הפיגוע בבוסטון נהרג

ארה"ב: שוטר נהרג מירי ב-MIT

פורסמו תמונות החשודים מבוסטון

אובמה: "נמשיך בחיינו ונסיים את המרוץ"

הפיגוע בבוסטון: זוהו שני חשודים