אובמה: "נמשיך בחיינו ונסיים את המרוץ"

נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיע לבוסטון לטקס לזכרם של שלושת הרוגי הפיגוע במרתון בבוסטון. בנאומו במקום פנה אובמה אל הפצועים ואמר: "דעו לכם שבעוד אתם מתחילים במסע שיקום ארוך - עירכם איתכם, ארצכם איתכם, כולנו נהיה איתכם כשתלמדו שוב לעמוד, ללכת ולרוץ"

אובמה בטקס הזיכרון בבוסטון (רויטרס)

ארצות הברית מתייחסת בטקס מיוחד עם זכרם של שלושת הרוגי הפיגוע סמוך לקו סיום המרתון בעיר בוסטון. בנאום מרגש פנה הנשיא אובמה אל 170 הפצועים מהאירוע והבטיח להם: "אתם עוד תשובו לרוץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני בטוח שחלק מהפצועים צופים בנו היום ממיטותיהם בבית החולים. אם כך, דעו לכם שבעוד אתם מתחילים במסע שיקום ארוך - עירכם איתכם, ארצכם איתכם, כולנו נהיה איתכם כשתלמדו שוב לעמוד, ללכת ולרוץ", אמר אובמה בהתייחסו לפצועים הרבים שאיבדו את רגליהם בפיצוץ.

"הכוח שלכם הוא התשובה הטובה ביותר למי שביצע את המעשה הנתעב הזה", אמר הנשיא. "אם הם ביקשו לאיים עלינו, לנער אותנו מהערכים שהופכים אותנו למי שאנחנו - אני בטוח שברור להם כעת שהם בחרו בעיר הלא נכונה. לא כאן בבוסטון".

ארצות הברית מתאבלת (רויטרס)

"נמשיך ללכת ונסיים את המרוץ"

אובמה פנה במסר ישיר אל המפגעים והבטיח: "אנחנו נמצא אתכם ואתם תתנו את הדין על מעשיכם. יותר מזה, הנאמנות שלנו לערכינו, לחברה הפתוחה והחופשית שלנו, רק תגדל ותתחזק". אובמה תיאר את אחד הרצים במרתון, גבר בן 78 שנצפה נופל מעוצמת הפיצוץ, ואמר: "אולי נפלנו באופן זמני, אבל אנחנו עוד נקום, נמשיך ללכת ונסיים את המרוץ".

"תושבי בוסטון, הראיתם לנו שאול מול פני הרשע, אנחנו נחבק את הטוב. אל מול פני האכזריות, נבחר בחמלה. אל מול מי שמביא מוות לחפים מפשע, אנחנו נבחר להציל, לרפא ולנחם. לכן פצצה לא יכולה להביס אותנו. איננו מתכווצים בפחד. אנחנו ממשיכים קדימה. בשנה הבאה נחזור לבוסטון, לרוץ חזק יותר מאי פעם ולהריע בקול רם מאי פעם במרתון ה-118".

גם ראש עיריית בוסטון תומאס מנינו נשא דברים בטקס. "זוהי בוסטון - עיר בעלת אומץ, חבלה וכוח שלא יודעים גבול", אמר. "אנו מחבקים את האנשים האמיצים שהיו שם בזמן הפיצוץ ובכל זאת, עם העשן באוויר, דם ברחובות ודמעות בעיניים, מיהרו להגיש סיוע לפצועים".

שני חשודים תועדו במצלמות האבטחה

הפיגוע בבוסטון (AP)

הבוקר דווח כי הבולשת הפדרלית בודקת כיוון חקירה נוסף, שלפיו בזירת הפיגוע בבוסטון היו שני חשודים שתועדו במצלמות. החוקרים נעזרים בתמונות שצולמו מספר שניות לאחר פיצוץ המטען, סמוך לקו הסיום של מירוץ המרתון.

בחוזר שנשלח אתמול לסוכנויות הפדרליות בארצות הברית הופצו תמונות מזירת הפיגוע בניסיון לזהות את שני החשודים שנראו במקום. לסוכני הבולשת נמסר כי החשודים מסווגים כבעלי "עניין גבוה" עבור החוקרים. בצילומים נראה אחד החשודים נושא על גבו תיק שחור וברשויות מאמינים כי בו הוטמנה הפצצה.

כמעט במקביל לפיגוע בבוסטון, נשלחו בימים האחרונים מעטפות עם חומר חשוד לנשיא אובמה ולסנאטור של מדינת מיסיסיפי. בדיקה העלתה כי המכתבים הכילו ריצין - רעל קטלני במיוחד. גם חקירת המעטפות הרעילות נמשכת, אך בשלב זה מעריכים גורמי ביטחון בארה"ב כי אין קשר בינן לבין הפיגוע בבוסטון.