תקלת מחשב השביתה אלפי טיסות

תורים ארוכים, נוסעים עצבניים ודלפקי צ'ק אין סגורים – זוהי המציאות שחיכתה לנוסעי "אמריקן אירליינס", חברת התעופה הגדולה בעולם, שבעקבות תקלת מחשוב נאלצה להשבית את כל טיסותיה. החברה המליצה לבעלי הכרטיסים להישאר בבית, ומי שחייב לטוס – התבקש להזמין טיסה אצל המתחרים. החזרה לשגרה צפויה רק בעוד כמה ימים

מקורקע. מטוס אמריקן אירליינס, ארכיון (אתר סורפיז)

מחדל שטרם היה כדוגמתו בתעופה האמריקנית: חברת התעופה הגדולה בעולם, אמריקן אירליינס, השביתה את כל טיסותיה לאחר שסבלה מתקלת מחשוב קשה. התקלה תוקנה לאחר שעתיים - והשאירה כאוס בנמלי התעופה בארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רשת FOX מדווחת כי טיסות בכל רחבי ארה"ב, שוק התעופה הגדול בעולם, נעצרו לאחר שמערכת ההזמנות המרכזית של אמריקן קרסה. עשרות אלפי נוסעים קורקעו בנמלי התעופה - ובתוך המטוסים שעמדו להמריא בשערים ובמסלולי ההסעה בנמלי התעופה השונים.

"לקוחות שכבר נמצאים בנמל התעופה מתבקשים להזמין טיסה חלופית. מי שאינו נמצא בנמל התעופה מתבקש להזמין טיסה בחברת תעופה אחרת, ואנחנו נכסה את הפער במחיר", נכתב בהודעת החברה. "לקוחות שיבחרו שלא לטוס היום יוחזר להם כספם במלואו. אנו חוקרים את התקלה ומתנצלים בפני הנוסעים על אי הנוחות", הוסיפו באמריקן.

חזרה לשגרה: רק בעוד כמה ימים

"מטוסים של אמריקן שנמצאים על הקרקע בכל מקום בארה"ב לא יורשו להמריא", אמר דובר מנהל התעופה הפדרלי לין סנפורד. על פי אתר FlightAware, העוקב אחר תנועת המטוסים העולמית, יותר מ-1700 טיסות נדחו כתוצאה מהתקלה. בנמלי התעופה הגדולים מורגשים תורים ארוכים, והנוסעים העצבניים מתלוננים כי נציגי החברה לא מספקים להם תשובות.

חברת התעופה הענקית מטיסה למעלה מרבע מיליון נוסעים מדי יום ביותר מ-3,400 טיסות ליעדים שונים ברחבי העולם, כשהשוק העיקרי שלה הוא השוק הפנים-אמריקני. גם לאחר תיקון התקלה, יקח כמה ימים להחזיר את לוח הטיסות לסדרו בשל הצפיפות במרחב האווירי ובנמלי התעופה האמריקניים, שמשמעותו היא שברגע שחברה לא מנצלת את הזמן המוקצה לה בשערים ובמסלולים ("סלוטים") הוא אבוד, ועליה לתכנן לו"ז חדש בהתאם לשיקולי נמל התעופה והבקרה האווירית.

החברה לא טסה לנתב"ג בשל מגבלות משפטיות, אך נוסעים ישראליים משתמשים בשירותי אמריקן לטיסות המשך בתוך ארה"ב. לחברה יש הסכם קוד שייר עם חברת אל-על, שחלק ניכר מנוסעיה משתמש בטיסות אמריקן לטיסות המשך מטיסות אל-על שנוחתות בנמלי התעופה בניו יורק, ניוארק ולוס אנג'לס.