וונצואה בחרה יורש לצ'אבס: ניקולס מדורו

על פי ספירת 99% מקולות המצביעים בבחירות שנערכו בוונצואלה הוכרז כי ניקולאס מדורו, נשיא המדינה המכהן באופן זמני, זכה ב-50.06% מהקולות בפער זעום מיריבו אנריקה קפרליס

מדורו חוגג ניצחון, הלילה (רויטרס)

סערה בעקבות תוצאות הבחירות בוונצואלה: ניקולאס מדורו, מי שהיה יורשו של נשיא המדינה המיתולוגי הוגו צ'אבס, ניצח בבחירות לנשיאות - כך דיווחו גורמים רשמיים במדינה על פי ספירת 99% מקולות המצביעים.

על פי התוצאות שפרסמה מועצת הבחירות הלאומית, מדורו גבר על יריבו, מנהיג האופוזיציה אנריקה קפרליס, עם 50.66% מהקולות. קפרליס זכה ב-49.07% מקולות הבוחרים. לטענת יושבת ראש המועצה, טיביסאי לוסנה התוצאות בלתי ניתנות לשינוי.

"ניצחתי בפער של 300 אלף קולות - זוהי החלטת העם", אמר מדורו בנאום הניצחון שנשא בפני תומכיו המריעים. מדורו קרא לעם בוונצואלה לכבד את תוצאות הבחירות ולהגיב להן בדרכים לא אלימות.

מדורו בהלווייתו צ'אבס (רויטרס)

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה, אנריקה קפרילס, הודיע כי הוא לא מקבל את תוצאות הבחירות שהתפרסמו, לפיהן נשיא המדינה המכהן, ניקולאס מדורו, ניצח בהפרש זעום. "לנו יש תוצאות אחרות", אמר קפרילס ופנה אל יריבו: "מר מדורו - כעת הפכת לבלתי לגיטימי לחלוטין".

מי אתה ניקולאס מדורו?

ניקולאס מדורו, מי שנבחר על ידי נשיא ונצואלה המנוח הוגו צ'אבס להיות יורשו, הפך לנשיא המדינה המכהן לאחר מותו בחודש שעבר. מדורו בן ה-50, אמר לתומכיו, עם כניסתו לתפקיד באופן זמני:  "אני לא צ'אבס, אבל אני כמו הבן שלו".

מדורו החל את הקריירה המקצועית שלו כנהג אוטובוס בעיר קראקס. עם השנים, התקדם בסולם הדרגות עד שהפך לבכיר בארגון העובדים של הרכבת התחתית בעיר. בשנת 1992, בעת כליאתו של צ'אבס בגין ניסיון הפיכה, היה מדורו מבין הפעילים הבולטים לשחרורו מהכלא וכך גם הצליח לעשות בשנת 1994.

בממשלו של צ'אבס כיהן מדורו כשר החוץ. בתקופת כהונתו התחזקו באופן משמעותי הקשרים בין ונצואלה לקובה. מדורו נחשב בדרום אמריקה לאחד המבקרים החריפים ביותר של ארצות הברית. באחת התקריות הדיפלומטיות בהן היה מעורב, קרא מדורו לממשל האמריקני "גזעני" ו"נאצי", לאחר שכוחות הביטחון עצרו אותו עם נחיתתו בנמל התעופה קנדי בניו יורק בשנת 2006. באותו מקרה טען מדורו כי ארצות הברית אינה מעריכה את מדינות אמריקה הלטינית.