מתח שיא: האם קוריאה הצפונית תשגר מחר טיל בליסטי?

המתיחות המתעצמת בחצי האי קוריאה, בין הצפון לבין הדרום, עשויה להגיע לשיאה מחר: יום השנה להולדתו של מייסד המדינה קים איל סונג. השאלה שכולם שואלים את עצמם כעת היא: האם יבחר נכדו לשגר דווקא מחר את הטיל שכולם חוששים מפניו? ערד ניר בדיווח מיוחד מסיאול

כבר ימים ארוכים שהמתח בדרום קוריאה נשמר ברמה גבוהה, בעקבות ההצהרות המלחמתיות של השכנה מצפון. החשש המשמעותי של מדינות דרום-מזרח אסיה הוא מפני שיגור טיל בליסטי - כבר מחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים עוקבים התושבים בסיאול בדריכות אחר ההתפתחויות מצפון, אבל לא מאפשרים למצב לשבש את אורחות חייהם. עם זאת, מחר יחול יום הולדתו של מייסד קוריאה הצפונית קים איל סונג, וגורמים שונים מעריכים כי אם אכן יבוצע שיגור טיל, ניסיוני או מבצעי, זה יהיה המועד שבו יבחר השליט הצעיר קים ג'ונג און.

היום הציעה נשיאת דרום קוריאה לצפון שיתוף פעולה כלכלי, בהנחה שיוותרו על התוכניות האגרסיביות שלהם, אך בפיונגיאנג דחו את ההצעה על הסף. עם זאת, התחושה במזרח הרחוק היא כי הטון מקוריאה הצפונית השתנה מעט היום, כשאיומים התחלפו בעלבונות.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שסיים לאחרונה מסע דילוגים במזרח התיכון, החליף אותו במסע אינטנסיבי הרבה יותר בדרום-מזרח אסיה. לאחר ביקורו בסיאול, הגיע קרי לסין וביקש מהמעצמה המזרחית להפעיל את מלוא השפעתם על בת החסות הסוררת.

היום הוא הגיע במפתיע לטוקיו, במטרה להוכיח לבעלות בריתה באזור את מחויבותה של ארצות הברית לביטחונן. שר החוץ של יפן נפגש היום עם קרי, ולאחר מכן הצהיר: אסור לארצות הברית וליפן לאפשר לקוריאה הצפונית להשיג נשק גרעיני.