היום הבחירות בוונצואלה: מי יירש את צ'אבס המנוח?

19 מיליון בעלי זכות בחירה ייגשו היום לקלפיות ויבחרו את הנשיא הבא של ונצואלה, שיהיה יורשו של הנשיא הנערץ שמת, הוגו צ'אבס. הסקרים צופים מירוץ צמוד בין סגנו של צ'אבס המשמש כנשיא בפועל ניקולס מדורו לבין מועמד האופוזיציה ממוצא יהודי, אנריקה קפרילס

דיוקן הנשיא המנוח צ'אבס בהלוויתו (רויטרס)

ונצואלה תכריע היום מי יירש את צ'אבס המנוח: כחודש לאחר שמנהיגה הפופולרי של ונצואלה הוגו צ'אבס מת ממחלת הסרטן, יגשו היום כ-19 מיליון בעלי זכות בחירה לבחור את מי שיהיה הנשיא הבא של המדינה הדרום אמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על תפקיד הנשיא יתמודדו היום סגנו של צ'אבס, ניקולאס מדורו, שהושבע לנשיא בפועל לאחר מותו של המנהיג הנערץ ואנריקה קפרילס, מנהיג האופוזיציה שזוכה אף הוא לתמיכה רחבה, אך שהפסיד במירוץ הקודם לצ'אבס.

יירש את צ'אבס? הסגן מדורו (רויטרס)
הפופולריות של מדורו הייתה בשיאה בימים שלאחר מותו של צ'אבס, לאחר שניסה להמשיך את הקו התוקפני שלו וכבר בטקס ההשבעה שלו לתפקיד הנשיא בפועל תקף את ארצות הברית. "אני נשבע בנאמנות המוחלטת ביותר לחבר הוגו צ'אבס שנגשים את החוקה בעזרת אגרוף ברזל של העם, המוכן להיות חופשי", אמר מדורו וחזר על הרמיזות לפיהן האמריקנים אחראים לכאורה, למותו של צ'אבס.

"במוקדם או במאוחר, האליטה האימפריאליסטית ששולטת בארצות הברית תהיה מוכרחה ללמוד לחיות בכבוד מוחלט כלפי האנשים באמריקה הלטינית", תקף אז מדורו.

המועמד ה"יהודי" ינצח ויתמנה לנשיא?

שורשיו יהודיים. אנריקה קפרילס (רויטרס)
מול מדורו יתחרה מי שמנסה להיות נשיא ונצואלה זו הפעם השנייה - אנריקה קפרילס רדונסקי. הוריו של אמו היו שניהם ניצולי שואה ממוצא פולני והולנדי ואילו אביו של קפרילס נוצרי קתולי.

בבחירות האחרונות שנערכו במדינה הדרום האמריקנית, בהן התמודד לראשונה לנשיאות, הפסיד לצ'אבס - אבל חולל היסטוריה לאחר שזכה ב-45% אחוזי תמיכה - הגבוהים ביותר להם זכתה האופוזיציה מאז 1999.

במהלך מסע הבחירות הקודם לנשיאות, קפרילס (40), הנחשב לפוליטיקאי צעיר ומבטיח, הביע התנגדות חריפה לצ'אבס, התחייב לבוחריו למצוא פתרונות לבעיות שצצו ב-14 שנות שלטון צ'אבס - ובראשן: השחיתות, אחוזי הפשיעה הגואים והאינפלציה הדוהרת.

תושבי ונצואלה יגשו לקלפיות החל מהשעה 6 בבוקר. ספירת התוצאות תיארך כ-48 שעות - אז נדע מי יהיה הנשיא הבא של המדינה שנדמה שעדיין חיה בצילו של המנהיג הכריזמטי שמת בחודש שעבר. הסקרים בוונצואלה אמנם צופים ניצחון למדורו, אולם המירוץ בינו לבין קפרילס נחשב צמוד.