קרי לוחץ על סין לרסן את קוריאה הצפונית

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי יצא לביקור ראשון בבייג'ינג שם הוא יפגש עם ראשי השלטון החדש בסין העממית. לפני צאתו, הוא העביר בקוריאה הדרומית ביקורת מרומזת על המדיניות הסינית במזרח אסיה, לפיה סין היא היחידה שיכולה לרסן את קוריאה הצפונית והיא לא מנצלת את מעמדה מספיק

ביקורת מרומזת. קרי, ארכיון (AP)

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי יפגש עם בכירים בסין העממית בניסיון לשכנע אותם ללחוץ על המנהיגות של קוריאה הצפונית להפסיק את הרטוריקה התוקפנית ואת האיומים כלפי קוריאה הדרומית, ארה"ב ויפן ולחזור לדון על תכנית הגרעין של המדינה המבודדת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זהו ביקורו הראשון של קרי בבייג'ינג מאז שהתמנה למזכיר המדינה. עד כה קרי לא הסתיר את רצונו שסין העממית תיקח חלק משמעותי יותר בעמדה מול קוריאה הצפונית, שאיימה בשבועות האחרונים על היציבות של כל מזרח אסיה.

סין העממית היא שותפת הסחר העיקרית של קוריאה הצפונית, התומכת הכלכלית שלה ובעלת הברית הדיפלומטית היחידה שלה. קרי אמר בעת ביקורו בבירת קוריאה הדרומית אתמול כי לסין יש יכולת שאין לאף מדינה אחרת להחזיר את היציבות לאזור.

"אין מנהיגים אחרים שיכולים לעשות שינוי אצל הקוריאנים"

"אין קבוצת מנהיגים אחרת בכל העולם שיכולה לעשות שינוי אצל הקוריאנים", אמר כשהוא מתייחס לפוליטביורו החדש שנבחר בסין לפני מספר חודשים. "הם רוצים לראות אותנו מגיעים לפתרון מקובל בעניין הזה, אבל צריך להתחיל להסתכל על המציאות - ואם המציאות מחייבת התפרקות מנשק גרעיני, צריך לפעול בכיוון הזה", הוסיף קרי שרמז בכך שהסינים לא לוחצים מספיק על קוריאה הצפונית.

קרי יקיים סדרת פגישות עם המנהיגות הסינית החדשה, שנבחרה בנובמבר האחרון. הוא יפגש עם הנשיא שי ג'יאנפינג, עם ראש הממשלה לי קאיבנג ועם שר החוץ וואן יי. ביקורו באסיה יביא אותו גם לטוקיו, שמאויימת גם היא מצד קוריאה הצפונית בטילים ובנשק לא קונבנציונלי.