ביקור פתע: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הגיע לקוריאה הדרומית

המתיחות בין הקוריאות גוברת ובארה"ב חוששים מהסלמה. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הפסיק את ביקורו במזרח התיכון, והגיע במפתיע לקוריאה הדרומית. אובמה מעדיף דיפלומטיה: "נעשה הכל כדי להגן על ארצנו"

הלחץ בארה"ב גובר לאור החשש מהסלמה בין קוריאה הדרומית וקוריאה הצפונית: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הגיע הבוקר במפתיע לביקור בקוריאה הדרומית על מנת לנסות ולהרגיע את המתיחות באזור, לאחר שאתמול שבה פיונגיאנג לאיים בירי טילים גרעיניים לעבר ארצות הברית ובעלות בריתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

במקביל, מזכ"ל האו"ם באן קי מון פנה בשידור חי ב-CNN, בשפה הקוריאנית, למנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און. "יש לפעול למען השלום והאיחוד של חצי האי הקוריאני, הוא הדגיש. הוא אמר כי "אין לנו מידע שעשוי לאשר את דיווח המודיעין האמריקני לפיו קוריאה הצפונית יכולה לחמש טיל בליסטי בראש נפץ גרעיני".

אובמה ובאן בבית הלבן, אמש (רויטרס)

"פיונגיאנג יכולה לשגר טיל גרעיני"

אתמול אמר גורם בכיר בוושינגטון כי במקרה של מתקפה, ביכולתה של פיונגיאנג לשגר טיל שיכול לשאת ראש נפץ גרעיני. על פי הדיווח ברשת CNN האמריקנית, בפנטגון מעריכים כי לקוריאה הצפונית יש את היכולת לשגר טילים בליסטיים הנושאים ראשי נפץ גרעיניים באופן חלקי, אולם קבעו כי אמינות הנשק הגרעיני שבידי המדינה המסוגרת הינה נמוכה. על אף הספקות, מדובר בהכרה הברורה ביותר של ארה"ב בתוכנית הגרעין הצפון-קוריאנית.

"לא יהיה מאוד מדויק להעריך ששלטונו של קים ג'ונג און בדק באופן מלא את יכולת השיגור של טילים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים", אמר אמש דובר הפנטגון, ג'ורג' ליטל. בכיר אמריקני נוסף הצטרף להערכה זו וקבע כי אין זה וודאי שפיונגיאנג ביצעה את הטווח המלא של הבדיקות לצורך שיגור טיל החמוש בגרעין, אולם התריע מפני סכנה אפשרית שכזו.

השכנה מדרום מטילה ספק גדול אפילו יותר ביכולותיה של פיונגיאנג לשגר טיל שיישא ראש נפץ גרעיני. "הערכת המודיעין של צבא קוריאה הדרומית היא שעדיין אין ביכולת הצפון לשגר טיל גרעיני", אמר הלילה שר ההגנה הדרום קוריאני. "קוריאה הצפונית ערכה שלושה ניסויים גרעיניים, אבל יש ספק שבשלב זה הם יכולים לצמצם את משקל ראשי הנפץ ולהרכיבם על טילים", הוסיף.

יציל את המצב? ג'ון קרי (AP)

אובמה במסר לקוריאה הצפונית: "הפסיקו עם האיומים"

בתוך כך, שיגר אמש נשיא ארצות הברית ברק אובמה,  מסר פייסני באופן יחסי לפיונגיאנג וקרא לה לעצור את גישתה הלוחמנית. עם זאת, הבהיר אובמה כי מדינתו תנקוט ב"כל האמצעים הדרושים" כדי להגן על עצמה ועל בנות בריתה.

בפגישה שקיים בבית הלבן עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר אובמה כי "הגיע הזמן שצפון קוריאה תפסיק את הגישה הלוחמנית בה נקטה ותנסה להנמיך את הלהבות. אף אחד לא רוצה לראות עימות בחצי האי הקוריאני".

בעקבות האיומים המגיעים מכיוון פיונגיאנג בשבועות האחרונים, הציבה יפן סוללת טילי פטריוט בשטחה, מחשש לירי טילים בליסטיים על ידי המדינה הקומוניסטית.