גורם בארה"ב: "קוריאה הצפונית יכולה לשגר טיל גרעיני"

על רקע התגברות האיומים מצד פיונגיאנג בשבועות האחרונים, אומר גורם בוושינגטון כי ביכולתה של קוריאה הצפונית לשגר טיל בליסטי שיישא ראש נפץ גרעיני במקרה תקיפה. עם זאת, בארה"ב מייחסים ליכולות הגרעין של המדינה המסוגרת אמינות נמוכה

"מסוגלת לשגר טיל גרעיני" (AP)

יממה לאחר שגורמים בארה"ב וביפן העריכו כי קוריאה הצפונית מוכנה לשיגור טילים בליסטיים משטחה, אומר גורם בכיר בוושינגטון כי במקרה של מתקפה, ביכולתה של פיונגיאנג לשגר טיל שיכול לשאת ראש נפץ גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי הדיווח ברשת CNN האמריקנית, בפנטגון מעריכים כי לקוריאה הצפונית יש את היכולת לשגר טילים בליסטיים הנושאים ראשי נפץ גרעיניים באופן חלקי, אולם קבעו כי אמינות הנשק הגרעיני שבידי המדינה המסוגרת הינה נמוכה. על אף הספקות, מדובר בהכרה הברורה ביותר של ארה"ב בתוכנית הגרעין הצפון-קוריאנית.

"לא יהיה מאוד מדויק להעריך ששלטונו של קים ג'ונג און בדק באופן מלא את יכולת השיגור של טילים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים", אמר אמש דובר הפנטגון, ג'ורג' ליטל. בכיר אמריקני נוסף הצטרף להערכה זו וקבע כי אין זה וודאי שפיונגיאנג ביצעה את הטווח המלא של הבדיקות לצורך שיגור טיל החמוש בגרעין, אולם התריע מפני סכנה אפשרית שכזו.

השכנה מדרום מטילה ספק גדול אפילו יותר ביכולותיה של פיונגיאנג לשגר טיל שיישא ראש נפץ גרעיני. "הערכת המודיעין של צבא קוריאה הדרומית היא שעדיין אין ביכולת הצפון לשגר טיל גרעיני", אמר הלילה שר ההגנה הדרום קוריאני. "קוריאה הצפונית ערכה שלושה ניסויים גרעיניים, אבל יש ספק שבשלב זה הם יכולים לצמצם את משקל ראשי הנפץ ולהרכיבם על טילים", הוסיף.

אובמה במסר לקוריאה הצפונית: "הפסיקו עם האיומים"

אובמה ובאן בבית הלבן, אמש (רויטרס)
בתוך כך, שיגר אמש נשיא ארצות הברית ברק אובמה,  מסר פייסני באופן יחסי לפיונגיאנג וקרא לה לעצור את גישתה הלוחמנית. עם זאת, הבהיר אובמה כי מדינתו תנקוט ב"כל האמצעים הדרושים" כדי להגן על עצמה ועל בנות בריתה.

בפגישה שקיים בבית הלבן עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר אובמה כי "הגיע הזמן שצפון קוריאה תפסיק את הגישה הלוחמנית בה נקטה ותנסה להנמיך את הלהבות. אף אחד לא רוצה לראות עימות בחצי האי הקוריאני".

גם מזכ"ל האו"ם התייחס בפגישה למתיחות במזרח וקרא לסין ולמדינות אחרות אשר נמצאות בקשרים עם פיונגיאנג, להשפיע על המנהיג קים ג'ונג און כדי להפיג את המתיחות באזור. בפגישה עם אובמה שיבח באן את ארצות הברית על תגובותיה ה"מתונות", לדבריו, להתבטאויות הפרובוקציות מצד צפון קוריאה.

בעקבות האיומים המגיעים מכיוון פיונגיאנג בשבועות האחרונים, הציבה יפן סוללת טילי פטריוט בשטחה, מחשש לירי טילים בליסטיים על ידי המדינה הקומוניסטית.