שרת הפנים בבריטניה: "עלינו להיפטר מהאנטישמיות"

"לא חשבתי שיגיע היום שבו חברי הקהילה היהודית יגידו שהם לא מרגישים בטוחים במדינה שלנו", אמרה השרה תרזה מיי. גם הרב הראשי הבריטי לשעבר הביע דאגה לנוכח האירועים האחרונים ואמר: "אי אפשר להכחיש שעכשיו יש שיא בתחושת החרדה בקרב היהודים בבריטניה, הגבוהה ביותר שהרגשנו בתקופת חיי"

הגברת השמירה סביב המוסדות היהודים (AP)

בריטניה מנסה להילחם באנטישמיות: שרת הפנים תרזה מיי אמרה היום (ראשון) כי "לא חשבתי שאראה את היום שבו חברי הקהילה היהודית יגידו שהם לא מרגישים בטוחים במדינה שלנו". את הדברים אמרה בטקס לזכר קורבנות הטרור בפריז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדברים של השרה נאמרו לנוכח הגברת האבטחה סביב מוסדות יהודיים בבריטניה וסקר דעת קהל שהסעיר את התקשורת הבריטית, שבו נטען כי יותר ממחצית היהודים הבריטים מאמינים שאין להם עתיד באירופה בטווח הארוך. עוד עלה מהסקר כי כמחצית מהלא-יהודים בבריטניה תומכים באמירות או מחזיקים בדעות אנטישמיות.

ג'ונתן סאקס, הרב הראשי הבריטי לשעבר אמר היום בראיון מיוחד לרשת "סקיי" כי "אחרי מה שקרה בפריז היהודים בבריטניה שואלים: 'האם אני בטוח כשאני הולך לבית הכנסת או לחנויות יהודיות?', 'האם ילדי יהיו בטוחים בבתי ספר יהודים?'". סאקס הוסיף כי הדבר בלתי נמנע: "אני מקווה שזה יירגע בקרוב, אבל אי אפשר להכחיש שעכשיו יש שיא בתחושת חרדה בקרב היהודים בבריטניה, הגבוהה ביותר שהרגשנו בתקופת חיי".

תרזה מאי, שרת הפנים הבריטית (AP)
עם זאת, הדגיש סאקס שלדעתו לא מדובר ברוב הבריטים אלא במיעוט מסוכן שמאיים על היהודים. "עד כמה שאנו מנסים להעלים את וירוס השנאה, הוא ממשיך להכפיל את עצמו ולהתפשט סביב", המשיך. "זה מאוד מטריד אבל בואו לא נגזים, בריטניה היא חברה מאוד סובלנית ורוב היהודים בבריטניה מרגישים כאן בבית. הרבה מאוד מהיהודים מגיעים מצרפת לכאן לבריטניה, כאן הם מרגישים בטוחים".