בגלל הברית: 2 תינוקות נדבקו בהרפס

הקהילה היהודית בעיר ניו יורק מצויה במוקד סערה, לאחר ששני תינוקות שעברו ברית מילה בחודשים האחרונים נדבקו בהרפס. בשלב זה לא ברור מצבם, אך הרפס עשוי לגרום לנזק מוחי קשה אצל תינוקות ואף למוות

נדבק בנגיף האיידס בעקבות הברית. אילוסטרצ (רויטרס)

בימים האחרונים מתחוללת סערה בעיר ניו יורק שבארצות הברית סביב מנהג ברית המילה, לאחר שפורסם כי שני תינוקות שעברו מילה, נדבקו בחודשים האחרונים בהרפס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בשנת 2000 החלה עיריית ניו יורק לדרוש מהורים המבקשים לערוך לילדיהם ברית מילה לחתום על טופס שמציין כי הם מכירים בסיכונים הרפואיים הכרוכים בהליך. אף אחד מההורים של שני התינוקות שנדבקו בהרפס בחודשים האחרונים לא חתם על טופס מסוג זה, כך מסר בכיר במחלקת הבריאות בעיר.

הדרישה לחתום על טופסי הסכמה גובשה לאחר שנחשפה שורה של אירועים קשים במהלכם נדבקו 13 תינוקות בהרפס. מחלת ההרפס נחשבת מסוכנת במיוחד אצל תינוקות, ושניים מאותם מקרים הסתיימו במוות. לשני תינוקות נוספים נגרם נזק מוחי.

"הזיהומים הם ברי מניעה"

הליך המילה ביהדות כולל שלושה שלבים, כשהשלב שמעורר את עיקר המחלוקת הוא השלב השלישי. במהלך שלב זה מוצץ המוהל את דמו של התינוק. בעקבות החשש מהידבקות במחלות זיהומיות, החלו רבים לבצע את ההליך בסיוע שפופרת סטרילית.

"לא קיימת דרך בטוחה לבצע את הליך המציצה", אמר ד"ר וויליאם שפנר, חבר במרכז לרפואה מונעת באוניברסיטת ונדרבליט בארה"ב. "הזיהומים האיומים האלה הם לחלוטין ברי מניעה. אין שום סיבה שיתרחשו במאה ה-21, עם הידע המדעי שהשגנו".

לאחר שעיריית ניו יורק החליטה לדרוש את חתימת ההורים לפני ברית המילה, תקפו מספר רבנים את המהלך. "הצעד הזה מנסה לכפות על רבנים לומר לחברי קהילתם כי ההליך הדתי הזה עשוי לפגוע בילדיהם", אמר הרב דוד נידרמן. "אם, חס וחלילה, אכן הייתה סכנה, אנחנו היינו הראשונים לעצור את ההליך".