ויקיליקס הדליף מסמכים מיום כיפור

אתר ההדלפות פרסם מאגר תכתובת של הממשל האמריקני מימי מלחמת יום הכיפורים ב-1973. המסמכים חושפים את המצב העגום בחזית הלחימה, ובעיקר את השאננות וחוסר הידיעה המוחלט ששררו בעורף ובצמרת המדינית בירושלים ובוושינגטון

ויקיליקס חושף: הדלפות ממלחמת יום הכיפורי (AP)

אתר ההדלפות "ויקיליקס" פרסם מאגר עצום של 1.7 מיליון מסמכים דיפלומטים של שירות החוץ האמריקאי בדבר הנעשה מאחורי הקלעים במהלך מלחמת יום הכיפורים. 40 שנה לאחר שפעמון המלחמה פילח שאת שתיקת הצום, עולה שוב תמונת המצב החמורה מהחזית הלוחמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

במאגר ניתן למצוא מברק שנשלח כמה שעות לפני פרוץ המלחמה, החושף כי גם שירותי המודיעין האמריקניים היו שרויים במצב של חוסר ידיעה לגבי הנעשה. השגרירות האמריקנית בקהיר לא זיתה שום הכנות לקראת פרוץ הקרבות: "לא נצפו שום תגבור או חריגה בפעילות חיל האוויר המצרי באזור קהיר. אבטחת גשר הנילוס נותרה ללא שינוי, ולא נראה תגבור של כוחות או העלאה של הכוננות."

מכתב אחר שנשלח מהשגריר האמריקני בישראל למעסיקיו בארה"ב העיד על עומק המשבר ומספר האבידות הגדל. קשה להתעלם מהפאניקה שמשדר הנוסח שבו נכתב המברק. "דבר אחד הולך ומתבהר: האבדות של ישראל בשתי החזיתות גדלות ניתן לקבל עדות לחומרת המצב מעצם העובדה שהממשלה הישראלית לא מספרת על כך לאזרחים או לנו." בנוסף העריך השגריר "כשבישראל ירגישו את מחיר הדמים של המלחמה, העם יצפה להכרעה צבאית מוחצת ולמצב חדש שיבטיח את ביטחונה של המדינה."

לצד מגמת השאננות שאפפה את העורף הישראלי, המסמכים שחשף אתר ההדלפות מתארים גם את שינוי המגמה במאזן הכוחות בעת הלחימה. השגריר האמריקני דיווח כי ישראל עומדת להשמיד באופן מוחלט את צבאות סוריה ומצרים: "פגיעה קשה מצד ישראל לא תזרז את הערבים לשבת לשולחן המו"מ. הרס מסיבי של מכונות מלחמה וכיבושים ישראלים נוספים עלולים לפגוע ביכולת להשגת הסדר שלום באזור"