משפחות המרמרה: "לא נסיר התביעות נגד חיילי צה"ל"

ההתנצלות הישראלית לא מרשימה את הטורקים: פעילים שהיו על סיפון המרמרה טוענים כי אין בכוונתם להסיר את התביעות נגד חיילי ומפקדי צה"ל שהשתתפו בפשיטה. "זה בלתי אפשרי לרפא את הפצעים שלי עם התנצלות", אמר אחד מהם

"לא רוצים פיצויים". המרמרה, ארכיון (רויטרס)

למרות התנצלותה של ישראל, בטורקיה מתכוונים להמשיך בהליך המשפטי נגד חיילי צה"ל שהשתתפו בפעולה על המרמרה. כך אמר היום אחד מהפעילים שהיו על סיפון המשט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"נמשיך בתביעה הפלילית שפתחנו נגד החיילים הישראלים ומפקדיהם" הצהיר מוסא קוגאס, שנפצע במהלך העימות במשט ב2010. לדבריו, גם הפיצויים שבכוונתה של ישראל להעביר לא יביאו לביטולה של התביעה. "זה בלתי אפשרי לרפא את הפצעים שלי עם התנצלות" הוסיף הפעיל שנורה בכתפו.

בחודש שעבר, בתום ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, התקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו לעמיתו, רג'פ טאיפ ארדואן, והתנצל בפניו על אירועי המרמרה. השניים הסכימו על חזרה לנורמליזציה, ישראל התחייבה לפצות את משפחות הרוגי המשט וביקשה להסיר את האיום בתביעה נגד חיילי צה"ל.

ההתנצלות לא מספיקה? ארדואן, ארכיון (רויטרס)

"אנו פועלים למען הסרה מלאה של המצור על רצועת עזה, איש לא רוצה פיצויים", אמר העיתונאי אהמט ווארול שהשתתף אף הוא במשט. הוא טען כי להתנצלות יש אולי משמעות דיפלומטית, אבל היא חסרת משמעות עבור הקורבנות.

עד להתנצלות בית המשפט באיסטנבול כבר הספיק לשמוע את האישומים נגד 4 בכירים ישראלים, בהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. בית המשפט הטורקי עשוי לגזור על הבכירים עונש של מאסר עולם. בישראל טענו עד כה כי מדובר במשפט ראווה הנערך ממניעים פוליטיים.