פוטין מזהיר: "המצב בקוריאה - מסוכן מצ'רנוביל"

נשיא רוסיה מזהיר היום את מדינות חצי האי הקוריאני כי המשך המתיחות עלול לגרום לאסון חמור משאירע בעקבות הדליפה הגרעינית בכור בצ'רנוביל. "זה יראה כמו מעשיית ילדים לעומת מה שיכול לקרות", הזהיר פוטין במהלך מסיבת עיתונאים בגרמניה. מזכ"ל האו"ם: ניסוי גרעיני נוסף יהווה הפרה חמורה

"חמור מצ'רנוביל", פוטין (AP)

אזהרה חריגה ממוסקבה: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מתייחס היום למשבר בחצי האי הקוריאני וטוען כי המתיחות באזור עלולה לגרום לנזק חמור יותר מזה שאירע באסון הדליפה הגרעינית בצ'רנוביל בשנת 1986.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה לא סוד שאנחנו מודאגים מההסלמה באזור, בגלל שאנחנו שכנים שלהם", אמר פוטין במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. "אם, חס וחלילה משהו יקרה - האסון בצ'רנוביל יכול להיראות לכולנו כמו מעשיית ילדים לעומת זה".

פוטין התייחס גם לספקות שהביעו גורמים במערב באשר ליכולות האמיתיות של הממשל בפיונגיאנג. "האם קיים איום כזה? אני חושב שכן", טען הנשיא הרוסי. "אני מפציר בפני כולם להירגע ולנסות להתחיל לפתור את הבעיות שנערמו סביב שולחן המשא ומתן".

מסר לקוריאה הצפונית, קים ג'ונג און (רויטרס)

ארה"ב דחתה ניסוי טילים

במטרה להפיג ולו במעט את רף המתח שהחל לזנק בימים האחרונים, החליטה ארה"ב לדחות ניסוי טילים שהיה אמור להיערך. הנשיא הרוסי שיבח את האמריקנים על ההחלטה וטען כי היא תורמת להפחית את הדריכות המסוכנת.

"כולנו צריכים להודות למנהיגות בארה"ב על הצעד הזה", הדגיש פוטין. "אני מקווה שהשותפים שלנו בקוריאה הצפונית ישימו לב לכך ויסיקו את המסקנות הנכונות. כולם צריכים להירגע ולהתחיל לעבוד יחד כדי להקל על המצב".

גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, דרום קוריאני במוצאו, מתייחס היום לנושא שמוכר לו היטב. "קוריאה הצפונית לא יכולה להמשיך כך ולהתעמת עם הסמכות של מועצת הביטחון והקהילה הבינלאומית", הדגיש באן. לדבריו, הוא מודע לדיווחים אודות הכנות אפשריות שמקיימת המדינה הסוררת לניסוי גרעיני אך הבהיר כי אין לו מידע מדויק אודות ניסוי כזה.