דיווח: סוריה החזירה אלפי חיילים מהגולן

המצב אצל השכנה מצפון מזרח ממשיך להיות מתוח, ואסד שנלחם במורדים לוקח אלפי חיילים ששמרו עד כה על קו הפסקת האש עם ישראל ומעביר אותם אל אזורי הלחימה ליד דמשק, כך מדווח עיתון הגרדיאן הבריטי. בישראל חוששים מאוד מהמלך, שמתרחש שבועות אחרי אירוע חטיפת אנשי האו"ם בסמוך לגבול

המתח מתגבר, כוחות ישראלים בגבול, ארכיון (רויטרס)

בישראל הביעו שוב ושוב דאגה ממלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה וזליגתה לעבר רמת הגולן אזור הצפון בכלל. הערב, הדאגה הזאת מקבלת משנה תוקף עם דיווח של הגרדיאן הבריטי על כך שאסד הזיז אלפי חיילים של צבא סוריה מקו הפסקת האש ברמת הגולן לתוך השטח הסורי לכיוון דמשק כדי לסייע בקרבות נגד המורדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תמונת המצב שעולה מצידה הסורי של גדר הגבול מדאיגה ביותר. טפטופים של ירי פצצות מרגמה וירי מנשק קל כבר נרשמו במהלך החודשים האחרונים ואף התגברו עם בוא החגים. עדיין לא ברור מי שולט במאגרי הנשק הכימי הרבים שבסוריה, וגם אם אסד הוא לא הידיד הטוב ביותר של ישראל, הרי שבירושלים חוששים שבין המורדים ישנן קבוצות רבות של אנשי אל קאעידה, ואלה אף איימו בעבר לחדש הפעילו נגד ישראל אחרי שקט של כמעט 40 שנה.

ואם כל זה לא מספיק, הרי שחטיפת אנשי ארגון אונדו"ף של האו"ם מהפיליפינים לפני כחודש גרמה למספר מדינות שאנשיהם מרכיבים את הכוח לשקול מחדש את ההחלטה, ומי שנשאר בטח לשמור על הפסקת האש בין ישראל וסוריה מוצא עצמו פגיע יותר ויותר.

עד כה הוצבו בגולן הסורי ארבע חטיבות של צבא אסד, אך גורם מערבי סיפר לגרדיאן כי "הסורים העבירו כמה מהגדודים הטובים ביותר שלהם מרמת הגולן, ושמו במקומם גדודים באיכות ירודה, בתוספת לצמצום משמעותי בכוח האדם". "אלו מהלכים מאוד משמעותיים", הוסיף הגורם.