ערב יום השואה: עלייה של 30% באירועים אנטישמיים

דוח שמתפרסם היום חושף כי חלה עלייה מדאיגה בשנה האחרונה באירועים אלימים נגד יהודים, שכוללים התנכלות, איומים ונזק לרכוש. כשליש מהתקריות, 200 במספר, היו בצרפת. נתניהו התייחס לאירועים האחרונים של תקיפת ניצולי שואה: "לא נסבול פגיעה בניצולים, נפעל בחומרה כלפי פורעי החוק"

השחתה אנדרטה לזכר השואה ביוון (דוברות משרד ההסברה והתפוצות)

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, דוח המתפרסם הבוקר מגלה כי האנטישמיות בעולם רק גוברת: בשנה האחרונה חלה עלייה של קרוב ל-30% באירועים אלימים נגד יהודים, שכללו התנכלות, איומים ונזק לרכוש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשליש מהתקריות, 200 במספר, היו בצרפת, ונרשמה עלייה באירועים גם במערב אירופה, בצפון אמריקה ובאוסטרליה. את הנתונים פרסמו הקונגרס היהודי האירופי, ומרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו שבאוניברסיטת תל-אביב. בעקבות המלצות של גורמי ביטחון, הנחו רבנים וראשי ציבור בכמה מדינות את בני הקהילה היהודית להסיר את הכיפה ברשות הרבים.

על פי הנתונים, בשנת 2012 חלה עלייה ניכרת ברמת האירועים האנטישמיים האלימים, הכוללים ונדליזם ואיומים ישירים על חיי יהודים. מספרם של האירועים הללו זינק ב-30 אחוז לעומת שנת 2011, מ-526 אירועים ל-686 אירועים. 273 מהמקרים הללו כללו התקפות על יהודים, רבים מהם ילדים ובני נוער. ב- 190 אירועים חוללו בתי כנסת, בתי קברות ואנדרטות. בנוסף, בלמעלה מ-200 מהמקרים הושחת ונפגע רכוש פרטי וציבורי.

הונגריה: 63% מהציבור אנטישמים

כותבי הדוח הסיקו כי העלייה במספר האירועים האנטישמיים נובעת משלושה גורמים שונים. הראשון, המסביר למעשה את העלייה העיקרית - הוא גל של אירועי טרור שהופעל נגד קהילות יהודיות, ובראשם ביה"ס אוצר התורה. הגורם השני, הוא העלייה בתמיכה מפלגות ימניות קיצוניות באירופה, על רקע המשבר הכלכלי שפקד מדינות כמו יוון וספרד. גורם נוסף, הוא מבצע עמוד ענן, שהגביר את העויינות כלפי יהודים ברחובות ברחבי העולם.  

עוד נכתב בדוח כי מסקרי דעת קהל שערכה הליגה נגד השמצה עולה כי בעשר מדינות באירופה מחזיקים כ-30% מהציבור במה שהם מגדירים "דעות קדומות ותפיסות אנטישמיות קלאסיות". רמה גבוהה במיוחד נמצאה בספרד, בפולין ובהונגריה. בהונגריה חלה עלייה מ-47% בשנת 2009 ל-63% ב-2012.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר בפתח ישיבת הממשלה לריבוי מקרי האלימות כלפי קשישים וניצולי שואה, עליהם דווח בשבועות האחרונים. "בימים האחרונים היינו עדים למקרים מזעזעים של ניצולי שואה", אמר נתניהו. "אנחנו לא נסבול זאת. יש לנו מחוייבות עמוקה לקשישים בכלל, ולניצולי השואה בפרט".

50 מיליון שקל לטובת הניצולים

במהלך הישיבה הציג השר לביטחון פנים סקירה כללית בפני השרים בנוגע לצעדי המשטרה למיגור האלימות נגד קשישים. הסקירה באה לאחר שבשבועות האחרונים דווח על מקרים רבים בהם הותקפו קשישים ובכלל זה ניצולי שואה, בידי אלמונים והביאו לפציעתם.

בהמשך דבריו, התייחס ראש הממשלה למצבם הכלכלי בו מצויים ניצולי השואה והבהיר כי הממשלה אינה מחויבת רק לביטחונם אלא גם לרווחתם. נתניהו הצהיר כי הממשלה צפויה לאשר הצעה עליה סיכם יחד עם שר האוצר יאיר לפיד, במסגרתה יועברו 50 מיליון שקלים לקרן סיעוד לקשישים ולניצולי שואה.

בנוסף, נתניהו הבהיר כי בכוונתו להורות על העברת 15 מיליון שקלים נוספים שישמשו לרכישת תרופות עבור קשישים וניצולי השואה. "האנשים הללו שרדו תופת השואה, הם השתתפו במערכות ישראל, הם בנו את המדינה. הם עדות לתקומה שלנו והמחויבות שלנו להם היא כזו שנעשה כל דבר שנדרש", הסביר נתניהו.