חיפושים סביב השעון אחרי מאות מהגרים בים התיכון

רק 28 ניצולים נמשו עד כה מהמים לאחר שספינת שיצאה מלוב כשעל סיפונה כ-700 מהגרים טבעה בדרך לאיטליה. משמר החופים וחיל הים של איטליה ממשיכים גם בלילה לסרוק את המים בניסיון לאתר ניצולים נוספים. צפו בתיעוד

כוחות רבים של משמר החופים וחיל הים של איטליה ממשיכים גם הלילה (ראשון) במבצע חילוץ רחב היקף בניסיון למצוא ניצולים מספינת מהגרים שהתהפכה במרחק של כ-190 קילומטרים דרומית לאי האיטלקי למפדוזה בים התיכון. מוקדם יותר היום חולצו 28 ניצולים ונמצאו 24 גופות והרשויות באיטליה הביעו חשש כבד לחייהם של כ-650 מהגרים נוספים שטרם נמצאו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חקירת האירוע מעלה כי הספינה, שיצאה מלוב לעבר חופי איטליה, התהפכה לאחר שמאות המהגרים התרכזו בצד אחד של הספינה לאחר שהבחינו בספינת סחר גדולה חולפת סמוך אליהם וניסו לסמן לה על מנת שתחלצם. כלי השיט באורך 20 מטרים לא עמד בעומס משקלם של מאות המהגרים שהוחזקו בצפיפות ובדוחק והחל לשקוע.

האזור שבו התהפכה הספינה

בסרטון שפרסמו הרשויות באיטליה נראה מספר רב של כלי שיט קטנים שמחפשים בשעות הלילה אחר ניצולים או גופות של יושבי ספינת המהגרים. בעקבות האסון קרא היום ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי לכנס פסגת חירום של מנהיגי אירופה על מנת לדון בדרכים למנוע אסונות דומים של מהגרים בים התיכון.

"אנחנו פועלים כדי לקיים את הפגישה עד סוף השבוע הזה", אמר רנצי. "זו מוכרחה להיות עדיפות עליונה שלנו". האחראית על מדיניות החוץ באיחוד האירופי אמרה כי שרי החוץ של האיחוד ידונו בנושא בפגישתם בלוקסמבורג מחר.

28 מהגרים נמשו בחיים (ארכיון) (רויטרס)

מאז תחילת 2015 טבעו למוות לפחות 900 מהגרים שיצאו מצפון אפריקה בדרכם לחפש חיים טובים יותר באיטליה ובמדינות אחרות באירופה. לפני חמישה ימים בלבד דווח כי 400 מהגרים טבעו למוות בים התיכון, לאחר שסירה ועליה 550 מהגרים טבעה בעת שניסו להגיע מלוב לאיטליה. ארגונים הומניטריים קראו לאיחוד האירופי להגביר את הפיקוח הימי לקראת חודשי הקיץ, אז מתגברת הגעתם של המהגרים.

בשבועות האחרונים מגיעות מדי יום ספינות רעועות מחופי צפון אפריקה כשעליהם מהגרים ממדינות שונות כמו סומליה, מאלי, לוב, סודן ועוד. בפברואר האחרון טבעו למוות 300 מהגרים שניסו לחצות את הים במזג אוויר סוער במיוחד.