"ארה"ב תתאמן בחשאי בדרום קוריאה"

גורם בכיר בממשל האמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בתקופה הקרובה צבא ארה"ב וצבאה של קוריאה הדרומית ינהלו את האימונים המשותפים בחשאי במטרה להרגיע את הרוחות בחצי האי הקוריאני. "הממשל בפיונגיאנג יודע כי אנו נחושים להגן על בנות בריתנו", אמר הבכיר

"האימונים יתבצעו בחשאי", ארכיון (AP)

ארצות הברית תנהל מעתה את האימונים הצבאיים יחד עם קוריאה הדרומית בחשאי, זאת במטרה להרגיע את הרוחות בחצי האי הקוריאני, כך מסר לסוכנות הידיעות רויטרס בכיר בממשל האמריקני. ההחלטה על ניהול התרגילים בסתר, התקבלה על רקע מספר צעדים צבאיים שנקט הממשל בוושינגטון, שכללו בין היתר הצבת מערכות נגד טילים באלסקה ובאי גואם, גיחת מפציצים של צבא ארצות הברית מעל שטחה של קוריאה הצפונית ושיגור משחתת טילים אמריקנית לחופי קוריאה הדרומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצעדים בהם נקטנו השיגו את יעדם", אמר הבכיר האמריקני, "הצפון קוריאנים הבינו כי אנחנו נחושים להגן על בנות בריתנו באזור. אנו מבצעים שינויים בהתאם למצב וסבורים כי שקט באזור עשוי לגרום לפיונגיאנג לשנות את הרטוקריה בה עשתה שימוש עד עכשיו".

בינתיים, מנהיגה של קוריאה הצפונית, קים ז'ונג-און, הורה להעביר טילים לטווח ארוך לכיוון החוף המזרחי במדינה, כך מסר שר ההגנה של קוריאה הדרומית. עם זאת, השר ציין כי "הטילים אינם מסוגלים להגיע לאדמת ארה"ב, ואף אין סימנים לכך שהצפון מכין עצמו למלחמה כוללת כנגד ארה"ב".

ארה"ב מנסה להנמיך את הלהבות. ארכיון (רויטרס)

המתיחות האחרונה בין קוריאה הצפונית לארה"ב וקוריאה הדרומית החלה כאשר האו"ם הטיל סנקציות על קוריאה הצפונית בעקבות הניסוי הגרעיני שביצעה לפני כחודש וחצי. זאת בנוסף לאימונים האחרונים המשותפים של צבאות ארה"ב וקוריאה הדרומית. אם כי ארה"ב הגדירה את האימונים כ"אימונים מתוכננים מראש", קוריאה הצפונית ראתה זאת כאיום נגדה, והרטוריקה רק הולכת ומחריפה.

ז'ונג-און כבר הורה לצבאו להכין את הטילים לתקיפה של ארה"ב וקוריאה הדרומית. עם זאת מומחים מערביים טוענים כי לקוריאה הצפונית אין את היכולת לירות טילים גרעיניים אל עבר ארה"ב, וכי אין לה את הטכנולוגיה הנדרשת על מנת לבצע זאת.

מומחים מערביים אף טוענים כי איומיה של קוריאה הצפונית נועדו למטרת "ריכוך" המדיניות של קוריאה הדרומית והמערב וכדי לבסס את שלטונו החדש של המנהיג הצעיר במדינה. הידיעות על העברת טילים למזרח קוריאה הצפונית, כהכנה לשיגור, הגיעו מספר שעות לאחר שזו איימה כי תשתמש בפצצות גרעיניות "קטנות, קלות ומורכבות יותר", ואולי כך ניסתה לרמוז על חידושים טכנולוגיים שעשתה. מצד שני, גורמי מודיעין טוענים כי ישנה גם אפשרות שמדובר בהטעיה על מנת לבלבל את המערב.