אחרי האיומים: "קוריאה הצפונית העבירה טיל בליסטי לחופה המזרחי"

שעות ספורות לאחר שצבא המדינה הקומוניסטית הודיע כי קיבל אישור לפתוח במתקפה גרעינית נגד ארה"ב, מדווחת סוכנות ידיעות בקוריאה הדרומית על העברת טיל "מוסודאן" לטווח של 3,000 ק"מ לחוף שמול יפן. בפיונגיאנג מאיימים: "מלחמה עשויה לפרוץ היום או מחר"

לאחר שהלילה ניתן אישור לצבא קוריאה הצפונית "לפתוח במתקפה גרעינית נגד אויביו", מדווחת סוכנות הידיעות יונאפ בקוריאה הדרומית על העברת טיל בליסטי לטווח בינוני לחופה המזרחי של השכנה מצפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיווח מצוטטים מקורות בממשלת קוריאה הדרומית, שאומרים כי בשלב זה לא ברור אם הטיל חומש בראש קרב, והאם מתכוונת קוריאה הצפונית לשגרו, או שמדובר בהתגרות למטרות הרתעה. "סוכנויות הביון של קוריאה הדרומית וארה"ב מצאו עדויות לכך שצבא קוריאה הצפונית העביר מה שנראה כטיל לטווח בינוני לחוף המזרחי, אמר אחד הגורמים הממשלתיים.

מדובר בטיל המכונה "מוסודאן", שעל פי ההערכות מגיע לטווח של 3,000 ק"מ ומאיים על כל שטחה של קוריאה הדרומית ויפן, ויייתכן שגם על האי גוואם באוקיינוס השקט שבו בסיס צבאי מרכזי של ארה"ב.

הטיל הועבר ברכבת לאזור בצפון מזרח המדינה הקומוניסטית, שם יש לצבא בסיס שיגור שבו עשתה שימוש לניסוי בטילים ארוכי טווח בעבר, אך על פי הדיווח לא ברור אם אכן הוצב באתר השיגור.

 

הייגל: "נעשה הכל כדי לנטרל את האיומים" (רויטרס)

"רגע הפיצוץ מתקרב במהירות"

במקביל, ממשיכים בקוריאה הצפונית לאיים. "רגע הפיצוץ מתקרב במהירות גבוהה", נאמר היום בהודעת סוכנות הידיעות של המדינה, KCNA. "מלחמה עושיה לפרוץ היום או מחר". בהודעה צוטט דובר מטעם המטה הכללי של צבא קוריאה הצפונית.

"הפעולה חסרת הרחמים של כוחותינו המהפכניים בהקשר הזה נבחנו באופן סופי, ולארצות הברית כדאי לשקול בכובד ראש את המצב הרציני והחמור הזה", לשון ההודעה.

במהלך הלילה החריף גם הבית הלבן את הטון נגד קוריאה הצפונית, בתגובה להודעה על אשרור תכנית תקיפה צבאית נגד ארצות הברית. שר ההגנה הייגל איים כי מדינתו "תעשה הכל כדי לנטרל את האיומים", בעוד מזכיר המדינה קרי כינה את ההכרזות של פיוניאנג כ"פרובוקטיות, פזיזות ומסוכנות".

מוקדם יותר הכריזה ארצות הברית כי הגבירה את קצב פיתוח מערכת ההגנה מטילים, וכי בתוך שבועיים תוצב המערכת באי גואם - שנתיים לפני המועד המתוכנן של סיום הפיתוח. בפנטגון אמרו כי מדובר ב"אמצעי זהירות" כדי להתגונן מפני האיום הצפון קוריאני.