הייגל: "צפון קוריאה - סכנה ברורה ומיידית"

אחרי שקוריאה הצפונית הודיעה אתמול על אישור תכנית תקיפה צבאית נגד ארצות הברית, שרי הבית הלבן ובכירים בפנטגון מחריפים את הטון נגד פיונגיאנג. בתוך כך, מערכת יירוט טילים ייעודית שתוכננה להיכנס לפעילות מבצעית בעוד שנתיים, תגיע כבר בתוך מספר שבועות לאי גואם כדי להתגונן מפני האיום

מחריפים את הטון. קים ג'ונג און (רויטרס)

הבית הלבן מחריף את הטון נגד קוריאה הצפונית, בתגובה להודעה על אשרור תכנית תקיפה צבאית נגד ארצות הברית. שר ההגנה הייגל מאיים כי מדינתו "תעשה הכל כדי לנטרל את האיומים", בעוד מזכיר המדינה קרי מכנה את ההכרזות של פיוניאנג כ"פרובוקטיים, פזיזים ומסוכנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה מטעם הרמטכ"ל הצפון-קוריאני נאמר אמש: "אנחנו מיידעים באופן רשמי את הבית הלבן והפנטגון כי המדיניות העוינת הגוברת של ארצות הברית כלפי קוריאה הצפונית, והאיום הגרעיני הלא זהיר שלה, יימחצו בידי התקיפה הגרעינית המגוונת וחסרת הרחמים של הכוחות המזוינים בקוריאה הצפונית".

מוקדם יותר הכריזה ארצות הברית כי הגבירה את קצב פיתוח מערכת ההגנה מטילים, וכי בתוך שבועיים תוצב המערכת באי גואם - שנתיים לפני המועד המתוכנן של סיום הפיתוח. בפנטגון אמרו כי מדובר ב"אמצעי זהירות" כדי להתגונן מפני האיום הצפון קוריאני.

"סכנה ברורה ומיידית", צ'אק הייגל (RTR)

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל אמר אתמול בתגובה לאיום החדש מכיוון פיוניאנג, כי "קוריאה הצפונית מהווה סכנה ברורה ומיידית לביטחון קוריאה הדרומית, יפן וארצות הברית. אנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי לנטרל את האיומים באזור המדובר, ומקווים כי קים גו'נג און ימגר את הרטוריקה המסוכנת".

עם זאת, הייגל הבהיר כי פניה של ארצות הברית לשלום, אך רק בתנאי שקוריאה הצפונית תחליט להיות "חברה אחראית בקהילה הבינלאומית". גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס לנושא והבהיר כי הצעדים בהם נוקטת קוריאה הצפונית "הם פרובוקטיביים, פזיזים ומסוכנים", והוסיף: "ארצות הברית נחושה להגן על עצמה, ועל בנות בריתה".

"דברים פרובוקטיביים". ג'ון קרי (AP)

גוברת המתיחות בין צפון לדרום קריאה

אתמול הודיעה קוריאה הצפונית כי תסגור את אזור התעשייה קי-סונג, המשותף לה ולקוריאה הדרומית. על פי הפרסום בסוכנות הידיעות AP, צפויה המדינה לחסום את האזור ולא לאפשר את כניסתם של עובדים-אזרחיה של קוראיה הדרומית.

סוכנות הידיעות דיווחה כי 450 עובדים דרום קוריאנים ששהו באזור התעשייה עוכבו בו על ידי השלטונות הצפון קוריאנים, אולם לאחר מספר שעות אפשרה פיונג יאנג לפועלים לשוב לארצם. במקביל, כניסתם של 480 פועלים נוספים שתכננו להיכנס לאזור שהוקם בשטחה של צפון קוריאה לפני כ-8 שנים נאסרה על ידי השלטונות.

סגירת אזור התעשייה הינה תסמין נוסף למתיחות הגוברת בין שתי המדינות. אמש דווח כי קוריאה הצפונית תשוב לפיתוח תכנית הגרעין שלה, לאחר שהתחייבה לסגת ממנה בתמורה להקלה בסנקציות שהוטלו עליה.