דיווח: אירן תאט את תכנית הגרעין

דיווח: המנהיג העליון חמינאי הורה על שמירת הפעילות הגרעינית ברמה נמוכה, כפי שדורשת ישראל. ההסבר, עפ"י הדיווח, הוא להקטין את הלחץ הבינלאומי על אירן עד אחרי הבחירות לנשיאות. ביום שישי הקרוב יתחדשו השיחות עם אירן בקזחסטן

"האטה בתכנית הגרעין", הכור בבושהאר (רויטרס)

המנהיג הרוחני של אירן, האייטולה עלי חמנאי, הכריז כי ארצו תשמור על תכנית הגרעין שלה במסגרת דרישותיה של ישראל - לפחות בזמן הקרוב, כך על פי ה"וול סטריט גו'רנל" שמצטט בכירים אמריקנים, אירופאים וישראלים. על פי אתר העיתון האמריקני, ההאטה בתכנית הגרעין נועדה למנוע את החרפת המשבר הבינלאומי בעקבות הבחירות הצפויות להתקיים ברפובליקה האיסלאמית .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבחירות באירן ייערכו בחודש יוני הקרוב, וחמינאי נחוש להציב את מקורביו במקומו של יריבו הפוליטי, נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד, שככל הנראה יסיים את תפקידו. חמינאי ירצה גם להציב מנהיג פחות קיצוני מהנשיא הנוכחי כדי למנוע מהומות כמו אלו שפשטו במדינה בשנת 2009.

הוול סטריט ג'ורנל מציין שבכוונתו של חמינאי להעלות את סף המתח מול הקהילה הבינלאומית לקראת מערכת הבחירות השנה, שהוגדרה על ידי ישראל וארה"ב כשנה קריטית לתכנית הגרעין האירנית.

ביום שישי הקרוב יחדשו מעצמות המערב את השיחות עם אירן בקזחסטן. ככל הנראה מדובר בסבב השיחות האחרון שיתקיים במדינה עד לבחירות.

גארי סמור, יועצו לשעבר של הנשיא אובמה טוען שאין ערך לשיחות עם אירן. "יש לי ציפיות כל כך נמוכות ממה שעומד לצאת מהשיחות האלה, אני חושב שזו תהיה טעות לפתח ציפיות", אמר סמור לאתר FP המתמחה ביחסים בינלאומיים.