הסוד שמאחורי הנאומים הגדולים של המהניגים

לאורך ההיסטוריה האנושית ידע העולם מנהיגים גדולים ודגולים, אך מה באמת גרם לאותם מנהיגים להיחקק בזיכרון הקולקטיבי? קבלו את הנואמים הגדולים בהיסטוריה - מאברהם לינקולן ועד ברק אובמה

כולנו יודעים לדבר אבל לא כולנו יודעים לנאום. גם אלה מאיתנו שכן נואמים, לא תמיד מצליחים להיכנס אל הלב ואל הראש של הקהל. 3000 שנה אחרי שמשה רבנו, כבד הפה, הוביל את עם ישראל באותות ובמופתים, רצינו לחזור אל גדולי הנואמים של דורנו בהם הנשיא אובמה, מרתין לות'ר קינג ומנחם בגין. מהו סוד הפאנץ'-ליין המוצלח - זה שנחרט בזיכרון לנצח?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חלפו שנים רבות מאז שמשה רבנו ועם ישראל חצו יחדיו את ים סוף, ומאז מנהיגים רבים עלו ונפלו על פני האדמה. כל אחד מקבוצת הסגולה הזו יודע - החיים והמוות ביד הלשון. "אתם לא יכולים לסמוך על הפוליטיקאים שלכם", אמר נשיא ארצות הברית ברק אובמה, לפני שבועיים, בנאום שנשא בפני צעירים בבנייני האומה בירושלים. "קחו את גורלכם בידיכם ותקבעו את עתיד מדינתכם".

"זה היה מעשה אמן שבו היה משולב בצורה מאוד חכמה, אפילו וירטואוזית - מסר מאוד חד", מסביר ד"ר עמי גלוסקא, שבעבר כתב נאומים עבור נשיאים וראשי ממשלות, "אובמה היה עטוף בהמון ריכוך, אמפתיה והזדהות".

דניאל דיי לואיס כלינקולן, מקור ההשראה (AP)

אובמה שאב את עיקר השראתו מקודמו בשושלת הנשיאים של ארצות הברית, הגיבור שלו וגיבור האומה - אברהם לינקולן. לינקולן ניחן בקול צפצפני ובחוש הומור מוזר, אך נאומיו הגדולים לאחר מלחמת האזרחים ובטקס השבעתו השנייה לנשיאות, נלמדים גם היום בבתי הספר בארצות הברית.