1 באפריל: היסטוריה של מתיחות

ברחבי העולם מציינים היום את יום המתיחות הבינלאומי, שהפך עם השנים למסורת היתולית. רשתות תקשורת רבות מצטרפות גם הן לחגיגה, וחלקן מפרסמות עלילות משעשעות שלעולם לא קרו. אז את מי אתם תמתחו ביום הזה?

גם נלסון מנדלה נמתח. ארכיון (AP)

ברחבי העולם מציינים היום את "האחד באפריל", או כמו שרבים מכירים אותו, "April Fools Day". זהו יום הידוע גם כיום השקרים הבין לאומי, שבמהלכו אנשים נוהגים לספר בדיות, שקרים והגזמות על מנת להתל בחבריהם. אם כי מקור המנהג אינו ידוע, ישנם רבים המעריכים שהוא הגיע מגרמניה במאה ה-17.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחת המתיחות המוכרות ביותר שנעשו אי פעם בראשון באפריל, היא זו של ערוץ ה-BBC הבריטי. בשנת 1957, בתוכנית בשם "פנוראמה" בטלוויזיה הבריטית, הוצגו גברים שוויצרים קוטפים ספגטי מענפי עצים.

בתגובה, התקשרו צופים רבים לתחנת הטלוויזיה, וביקשו לדעת איך ניתן לגדל בעצמם עצי ספגטי בגינה. כמה עשורים אחר כך, ערוץ ה-CNN הכריז על המתיחה הזו כ"גדולה ביותר שנעשתה בעולם התקשורת אי פעם".

פינגווינים מעופפים?

ה-BBC אחראי לעוד מתיחת ענק. בשנת 2008, פרסם הערוץ הבריטי כי נמצאה להקה של פינגווינים מעופפים באנטרקטיקה. אחד השדרנים אף "תועד" כאשר הוא הולך לצד הפינגווינים, לאחר ש"טס אחרי הלהקה שהגיעה למקום".

במתיחה נוספת בשנת 1998 התקשר שדרן בריטי לנלסון מנדלה, לשעבר נשיא דרום אפריקה, והציג את עצמו כראש ממשלת בריטניה דאז טוני בלייר. השניים ניהלו שיחה ארוכה על עניינים מדיניים, שבסופה שאל השדרן את מנדלה מה הוא עושה לכבוד הראשון באפריל. ואז נותקה השיחה.

מתיחה נוספת אירעה בארה"ב באותה השנה. ענקית האוכל "בורגר קינג" הכינה פרסומת שבה נכתב כי היא מייצרת "המבורגר חדש לאנשים שמאליים". למרבה ההפתעה, אנשים רבים שהגיעו לסניפים ביקשו את ההמבורגר המיוחד, שאותו אמור להיות יותר נוח לאכול עם יד שמאל.

גם בישראל חוגגים את יום המתיחות. בשנת 1994, הודיע רדיו "קול ישראל" במהדורת החדשות כי "החל מבצע אליהו להעלאת 6000 יהודי גאבון האפריקנית". בתגובה, התקשר נציג של הרב עובדיה יוסף לתחנת הרדיו, ואמר כי "לא ייתכן שמעלים את יהודי גאבון, הרי הם לא יהודים, הם שייכים לשבט לא כשר".