קים צולם עם "מפות לתקיפה בארה"ב"

מנהיג המדינה הקומוניסטית תועד בתמונות שפורסמו על ידי ה"דיילי מייל" כשמאחוריו ניצבים "שרטוטי יעדים לתקיפה". עד כה לא ברור האם מדובר בטעות או במסר מכוון שבא בהמשך ישיר לאיומים נגד ארצות הברית. בלילה הכריז קים על "מצב מלחמה" מול השכנה מדרום

לוחמה פסיכולוגית או טעות? (דיילי מייל/רויטרס)

לוחמה פסיכולוגית או טעות? בתמונות שפירסמה קוריאה הצפונית נראה המנהיג קים ז'ונג און כשהוא רוכן על מסמכים בקשר להסלמה הנוכחית בחצי האי הקוריאני, כשמפקדי הצבא סמוכים אליו, ומאחוריו תלויה מפה עם הכיתוב "תכנית לתקיפה בארצות הברית היבשתית". שם נראות המטרות, לכאורה, שאליה מכוונת קוריאה הצפונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי  הדיווח ב"דיילי מייל", במטרות שמסומנות על המפה שמאחורי קים הצעיר נראות הערים לוס אנג'לס, וושינגטון הבירה ואוסטין שבטקסס.

קים ו"ה"מפות לתקיפה בארה"ב" (דיילי מייל/רויטרס)

המפה, שכתובה בקוריאנית כמובן, פוענחה על ידי חוקרים מאוניברסיטת אלבמה, אבל גם הם לא יכלו לענות על השאלה העיקרית: האם מדובר במפות שהושארו בכוונה, כחלק ממלחמה פסיכולוגית מול המערב, או בתכניות מבצע אמיתיות שהושארו בטעות גלויות לעין המצלמה?

צילום מכוון? (דיילי מייל/EPA)

לא ברור האם יש לקוריאה הצפונית טילים שמסוגלים להגיע לארצות הברית, אך יש ברשות הצבא הקומוניסטי של המדינה המסוגרת טילים בעלי טווח של 5,000 לפחות, והם יכולים לפגוע במגוון מטרות אמריקניות באוקיינוס השקט, כמו הבסיסים בגואם, באוקינאווה לצד הכוחות הגדולים שנמצאים בקוריאה הדרומית וביפן.

הצפון הכריז על "מצב מלחמה" עם הדרום

המתיחות עלתה עוד הלילה, כשקוריאה הצפונית הודיעה שהיא נכנסת "למצב מלחמה" עם קוריאה הדרומית, אך לא נעשו פעולות מעשיות בגבול המבוצר או בכל מקום אחר כתוצאה מההכרזה, נכון לעכשיו.

"מרגע זה ואילך, היחסים בין הצפון והדרום נכנסים למצב של מלחמה וכל הנושאים שידונו בין הצדדים יטופלו בהתאם למצב זה", נכתב בהודעה של סוכנות הידיעות הממשלתית של קוריאה הצפונית. סבב ההסלמה הנוכחי החל בחודש פברואר, אז ביצעה פיונגיאנג ניסוי טילים מתריס מעל האוקיינוס השקט, מהלך שאיים על קוריאה הדרומית ויפן.

ארצות הברית, בעלת בריתן של קוריאה הדרומית ויפן, מיהרה להגיב על הניסוי בכך שהחליטה לבצע תמרון צבאי גדול ביחד עם קוריאה הדרומית בשטח הסמוך לגבול - אחד השמורים והמבוצרים בעולם. התמרון המשותף הרתיח את מנהיג הצפון קים ז'ונג און, במיוחד לאור חילופי השלטון בקוריאה הדרומית שמעלים אצלו חשש לשלטון נוקשה יותר בסיאול כלפי הצפון.