בריטניה קבורה תחת השלג: עשרות אלפי כבשים מתו בממלכה

אביב כזה לא זוכרים בבריטניה כבר שנים ארוכות: כמויות עצומות של שלג מכסות חלקים גדולים בממלכה. עשרות אלפי כבשים ועופות מים מתו, רשת החשמל מנותקת במקומות רבים והחקלאים אובדי עצות. הקור יימשך בימים הקרובים

הכבשים לא שרדו. בריטניה מכוסה בשלג (רויטרס)

הכבש המינוס שישה עשר: גל הקור העז שפוקד את צפון אירופה לא פסח על עשרות אלפי כבשים בבריטניה ובאירלנד, שמצאו את מותן לאחר שנקברו תחת כמויות השלג העצומות. התחזית לימים הבאים: קר אפילו יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות חוואים בממלכה מדווחים על עשרות אלפי כבשים וחיות מרעה שנקברו תחת הררי השלג הרב שלא מפסיק לרדת כבר ימים ארוכים. "זה האביב הקר ביותר שזכור לי מאז שנולדתי", סיפר מלקולם רוברטס, חוואי מצפון אירלנד. "זה מזג אוויר חסר רחמים שבו חבריי החוואים מוצאים את עצמם נאבקים כדי להגן על החיות שברשותם ועל המשפחות שלהם".

בימים האחרונים קפאו למוות למעלה מ-10 אלף כבשים בווילס ובצפון אירלנד. חלקן נקברו תחת השלג, וחלק גדול פשוט קפאו. בעונה זו של השנה, כבשים רבות ממליטות טלאים, אלא שרבים מהם שנולדים מתים כעבור זמן קצר.

"בשיטוט בחווה שלי מצאתי כמה וכמה טלאים שרק נולדו ופשוט קפאו. הם לא מסוגלים לשרוד יותר מחצי שעה בקור מקפיא כזה, וזה פשוט קורע לב", הוסיף גאר'ת ג'ונס, חוואי מוויילס. "במקום לשלח מאות כבשים לחוות הגידול ברחבי בריטניה, אני נאלץ לעסוק במלאכה אחרת לגמרי: לקבור כל אחת ואחת מהן שאני מוצא בשטח".

עשרות אלפי עופות מים נשטפו מתים לחוף

גם המכוניות מושבתות (רויטרס)
מזג האוויר פוגע לא רק בכבשים שנמצאות בשיאה של עונת הייחום וההמלטה, אלא גם בבעלי חיים נוספים שלא רגילים לתנאי הקור הקיצוניים. עשרות אלפי עופות מים שקפאו נשטפו לחוף הצפון מזרחי של האי הבריטי. אלפי ציפורים נוספות צפויות למות לאחר שיתקשו למצוא מזון בכל רחבי האזור שכוסה בלבן. "מדובר בגלי התמותה החמורים ביותר שידענו ב-50 השנים האחרונות", סיפר נציב מטעם רשות החוואים הבריטית.

החוואים עד כדי כך נואשים ונאבקים מדי יום על מנת להגן על הבקר ועל התבואה, שמסוק מטעם רשות החוואים במדינה עוסק בהצנחת מזון לחוות בוויילס ובצפון אירלנד על מנת שכבשים וחיות מרעה נוספות לא ימצאו את מותן בקור העז.

הקור צפוי להתגבר: "זה כמו אנטארקטיקה"

לבד ממותם של בעלי חיים רבים באזור, גם רשת החשמל לא עמדה בקור העז וקרסה. "יש כאן כבאי שכל מה שהוא עושה זה לחלק חלב ולחם לאזרחים המיואשים שספונים בבתיהם", סיפר תושב של עיירה בצפון אירלנד.

ומה צפוי בימים הבאים? נראה שהחוואים תולים את חסדיהם בעיקר בחזאים. במרכז המטאורולוגי הבריטי רק צופים התגברות של תנאי מזג האוויר הקיצוניים, שיימשכו לפחות עד יום שישי. רק לאחר מכן ישרור ברוב האזורים בבריטניה מזג אוויר יבש שצפוי להמיס את השלג.

הטמפרטורות בווויילס ובאירלנד נעות בימים האחרונים סביב ה-0, כאשר הטמפרטורה הגבוהה ביותר הצפויה היא של 5 מעלות צלזיוס. בהמשך השבוע השלגים צפויים להיפסק, אז גם יעלו המעלות, ונראה שפחות ופחות בעלי חיים ימצאו את מותם עקב תנאי מזג האוויר הקיצוניים.