קפריסין: הסכם חדש ימנע פשיטת רגל

האיחוד האירופי וקרן המטבע העולמית הגיעו להסכם עם הממשלה הקפריסאית לפיה תסופק למדינה חבילת סיוע על סך של 10 מיליארד אירו. ההסכם הושג רק לאחר שקפריסין הסכימה להטיל מס על כל הפקדה בשני הבנקים הגדולים במדינה העולה על סכום של 100,000 אירו

לאחר דיונים ארוכים בהם נכחו נציגי האיחוד האירופי, קרן המטבע העולמית ונציגי הממשל בניקוסיה, הושג הסכם שאמור למנוע את קריסת הכלכלה הקפריסאית. לפי ההסכם המדינה תזכה לחבילת סיוע בסך 10 מיליארד אירו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני למעלה משבוע הגיעו הצדדים להסכם על אותו סכום של סיוע, אך קפריסין לא הייתה מוכנה לקבל אותו. זאת משום שהאיחוד האירופאי דרש ממנה כי תטיל מס של 10% על כל הפיקדונות בבנקי המדינה.

לפי ההסכם החדש יבוטל המס על הפיקדונות אך במקומו שני הבנקים הגדולים במדינה יטילו מס מיוחד על הפקדות של סכומים הגבוהים מ 100,00 אירו. לפי הדיווחים ייתכן כי המס שיוטל על הפקדות מסוג זה, עשוי לעמוד על 40% מהסכום המופקד.

ירון דיסלבלום, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו בירך על ההסכם ואמר כי: "העסקה תשים סוף לחוסר הבטחון של הכלכלה הקפריסאית". עוד הוסיף כי בשבועות הקרובים יקבע סכום המס אותו יטילו על ההפקדות.

סיום המשבר שהצליח להשפיע על שווקים רבים בעולם, כבר נתן את אותותיו כאשר הבורסות שבמזרח נפתחו בעליות שערים.