האפיפיור פרנצסיקוס וקודמו בתפקיד נפגשו והתפללו ביחד

עוד פיסת היסטוריה באיטליה: לראשונה זה יותר מ-600 שנים נפגשים ביחד שני אפפיורים חיים - בנדיקטוס ה-16 שמתבודד כעת בבית הקיץ של הכס הקדוש זכה לביקור מלא אחר מאשר מחליפו בתפקיד. השניים התחבקו, סעדו ואפילו התפללו יחד. השאלה היחידה שנותרה - על מה הם דיברו?

פגישה היסטורית באיטליה: לראשונה מזה 600 שנים נפגשו בצהריים האפיפיור הקודם בנדיקטוס ה-16 עם מחליפו בתפקיד. פרנציסקוס הובא במסוק ממקום מושבו החדש בוותיקן אל קסטל גנדולפו שבמרכז איטליה. טרם ידוע על מה שוחחו השניים שוחחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרנציסקוס, שנבחר ב-13 במרץ, והושבע לתפקיד רק ביום שני האחרון, הגיע במסוק למעון הקיץ של האפיפיור בקסטל גנדולפו, שם שוהה כעת בנדיקטוס ה-16 מאז עזב את תפקיד הכס הקדוש ב-28 בפברואר. השניים התחבקו בחום, קיימו שיחה שארכה 45 דקות, התפללו יחדיו ואכלו ארוחת צהריים.

"אנחנו אחים - ואנחנו מתפללים ביחד", אמר בנדיקטוס למחליפו, לאחר שזה ביקש לתת לקודמו את הזכות לכרוע ברך ראשון בפני המזבח. בסופו של דבר מדווחים בוותיקן כי השניים התפללו על אותו הספסל.

שני האפיפיורים מתפלילים ביחד (AP)

מהתמונות ניתן ללמוד שאין כמעט הבדל בין השניים. האפיפיורים החיים לובשים שניהם גלימות לבנות, אך בעוד בנדיקטוס לובש גלימה פשוטה יחסית, פרנציסקוס לובש גלימה לבנה עם תוספת קצרה שמייחדת אותו ונחשבת לתלבושת המסורתית לאפיפיור.

ברקבנדיקטוס ה-16 כבר בן 85, הוא הפך לאפיפיור הראשון מזה 600 שנה שמתפטר ולא עוזב את העולם הזה בתפקיד. הוא מתגורר כעת באופן זמני בבית הקיץ של האפיפיור, וצפוי לעבור חזרה לוותיקן בעוד כמה חודשים לאחר שיושלם שיקומו של המנזר שבו יחיה את שארית חייו בבידוד שגזר על עצמו מעיני הציבור.

פרנציסקוס הושבע לאפיפיור ה-266

בתחילת השבוע קיבלנו שוב המחשה לשוני בין שני האישים שממלאים את התפקיד החשוב ביותר בעולם הנוצרי. האפיפיור פרנציסקוס נכנס לרחבת פטרוס הקדוש לקראת טקס ההשבעה שלו עם רכב לא ממוגן, בלי הפרדה בינו לבין יותר ממיליון המאמינים שבאו לברך אותו ביום חגו. בניגוד לאפיפיורים בעבר, הוא נכנס על גבי רכב פתוח, עוצר מדי פעם להתחבק עם הקהל, לנשק תינוק או ללחוץ את ידו של מאמין שהגיע מארגנטינה. את היום ההיסטורי העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט. 

הוותיקן לובש חג (רויטרס)

במהלך הדרשה שנשא בכיכר האפיפיור אמר כי "השנאה, הקנאה והגאווה הורסות לנו את החיים, אני קורא לכם, על תפחדו להיות פתוחים, להיות טובים ורגישים", אמר האפיפיור החדש. "התפקיד שלנו הוא להגן על כל יצירי הבריאה - ראשית הילדים, הזקנים ואלו שצריכים סיוע. אנו צריכים ליצור חברה של אחווה חברה עם סיוע הדדי".  

"אם נכשל בדאגה לחלשים, לאלו שצריכים סיוע - ליבנו ישבר ולא נוכל להגן על הקיום שלנו. אסור לנו לפחוד מטוב לב, מהרגישות. היום אנו חוגגים את התחדשות הכנסייה של רומא- קיבלנו מהצלוב את המשימה - להאכיל את צאן מרעתו, לכן אנחנו כאן. אנחנו פותחים את ליבנו לכל המאמינים באל, לכל האנושות, במיוחד לעניים" פרנציסקוס שוב ביקש מהמאמינים - "התפללו למעני".

התחיל לעבוד. פרנציסקוס בוותיקן, השבוע (AP)

חורחה מריו ברגוליו הושבע לאפיפיור פרנציסקוס בטקס רשמי בנוכחות מאות אלפי צופים ומאות מנהיגים מרחבי העולם. כמיליארד ו-200 מיליון קתולים ברחבי העולם נושאים היום את עיניהם לעבר כיכר סנט פטרוס שבוותיקן ויצפו באפיפיור הנבחר פרנציסקוס נשבע אמונים לכס הקדוש, ונכנס לתפקידו באופן רשמי.

מאז השבוע שעבר, בו הוכרז על בחירת האפיפיור ה-266 באופן רשמי לאחר שעשן לבן יצא מהארובה שעל גג הקפלה הסיסטינית, התגורר פרנציסקוס במשכנו הזמני - מנזר סנטה מריה הסמוך לוותיקן. הבוקר הוא צפוי לעזוב את המקום ולהגיע לוותיקן שיהפוך למשכנו הקבוע עד יום מותו - או פרישתו.

המאמינים פרסו דגל של האפיפיור החדש (רויטרס)

בכוונתו של האפיפיור החדש, שמסתמן כ"עממי" ונוטה לדבר עם המאמינים בגובה העיניים, להגיע לרחבת הטקס כשעה לפני תחילתו, זאת על מנת להודות למאות אלפי המאמינים שיגיעו לכיכר סנט פטרוס הקדוש כדי לחזות באירוע ההשבעה שלו.