מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

למרות ההתנצלות אתמול של ראש הממשלה נתניהו בפני ראש הממשלה ארדואן על משט המרמרה והסדרת היחסים, הדגיש ראש ה-IHH, הקבוצה שארגנה את המשט כי המאבק לא נגמר. "נמשיך להיאבק עד שיוסר סופית המצור הימי על עזה", ציין, אך הביע סיפוק מההתנצלות והפיצויים. שגריר טורקיה בארה"ב: "רק ידידים אמיתיים מתנצלים"

ספינת המרמרה (AP)

ההתנצלות הרשמית של ישראל בפני טורקיה אמש על משט המרמרה והסדרת היחסים בין שתי המדינות גוררות תגובות גם מצד מארגני המשט שמתכוונים למרות ה"השפלה" הישראלית, לדבריהם, להמשיך להילחם. "אנו גאים בעמדה המכובדת של טורקיה. ההתנצלות והפיצוי הם חשובים מאוד", הבהיר לעיתון "הורייט" הטורקי, ראש ה-IHH, הקרן שארגנה את המשט לעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי בולנט ילדרים, אנשיו ימשיכו להיאבק עד שיוסר סופית המצור הימי על רצועת עזה. "ההתנצלות לא תבטל את העתירה התלויה בבית הדין הבינלאומי", ציין ואמר כי ישראל ביצעה מעצרים לא הוגנים לאחר הפשיטה.

לעומתו, יושב ראש הפרלמנט הטורקי הביע שביעות רצון מהשיחה בין מנהיגו לבין נתניהו ואמר כי "העובדה שהנושא כבר מאחורינו חשובה מאוד לשלום האזור כולו".

במקביל, שגריר טורקיה בארה"ב אמר היום כי רק ידידות חזקה הביאה להתנצלות. "טורקיה וישראל מוכנות להתחיל פרק חדש. שורשים עמוקים, ידידות חזקה והיסטורית בין העמים, הביאו להתנצלות ולפתיחת הדלת לטורקיה וישראל קדימה. רק ידידים אמיתיים מתנצלים אחד בפני השני", ציין השגריר נאמיק טאן בחשבון הטוויטר שלו.

שר החוץ הטורקי: קיבלו את מה שרצינו

אהמט דאבוטולו, שר החוץ של טורקיה, אמר אתמול כי כל הדרישות העקרוניות של טורקיה התמלאו במסגרת ההתנצלות של ראש הממשלה נתניהו על הרג האזרחים הטורקים בעת משט המרמרה במאי 2010. דאבוטולו הוא מבעלי הברית הבולטים של ארדואן ומשמש 'המוציא לפועל' של מדיניות החוץ שלו.

ראש הממשלה נתניהו טילפן אתמול לראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בנוכחות נשיא ארה"ב אובמה והתנצל על הרג האזרחים במסגרת המשט, וגם הסכים לשלם פיצויים למשפחות הפעילים שנהרגו על הספינה.

נתניהו ציין בין היתר שהוא ראה את הראיון האחרון שהעניק ארדואן לעיתון דני והביע הערכתו לדבריו. נתניהו הבהיר שהתוצאות הטרגיות של משט המאווי-מרמרה לא היו מכוונות וישראל מביעה צער על פגיעה ואובדן חיי אדם. "לאור החקירה הישראלית של התקרית שהצביעה על מספר טעויות מבצעיות, הביע ראש הממשלה התנצלות בפני העם הטורקי על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם", נכתב בהודעת לשכת ראש הממשלה, "והסכים להשלים את ההסכם על פיצויים".

נתניהו ציין גם שישראל הסירה כבר מספר מגבלות על תנועת אזרחים וסחורות לכל הטריטוריות הפלסטיניות כולל עזה והדבר יימשך כל עוד השקט יישמר. ההודעה המפורטת נחתמה במסר - "שני המנהיגים סיכמו להמשיך ולעבוד על מנת לשפר את המצב ההומאניטרי בשטחים הפלסטינים".

ליברמן זעם: "ההתנצלות פוגעת בחיילי צה"ל"

"ארצות הברית מעריכה עמוקות את הבריתות הקרובות עם טורקיה ועם ישראל, ואנו מייחסים חשיבות רבה לשיקום היחסים החיוביים בין המדינות, במטרה לקדם שלום וביטחון אזורי", אמר מוקדם יותר הנשיא אובמה, עם פרסום ההודעה הראשונית. "כולי תקווה כי חילופי הדברים בין שני המנהיגים היום יאפשרו להם לעסוק בשיתוף פעולה עמוק יותר במגוון רחב של אתגרים והזדמנויות", הוסיף.

שר החוץ בעת אירועי המרמרה אביגדור ליברמן הגיב בזעם על ההתנצלות "כל מי שצפה בתמונות שצולמו על ספינת המרמרה מבין מעל לכל ספק שחיילי צה"ל פעלו מתוך הגנה עצמית מול פעילים של ארגון ה-IHH, שמוכר כארגון טרור במדינות אירופה", כתב ליברמן בהודעה מטעמו. "התנצלות כזו פוגעת במוטיבציה של חיילי צה"ל ובנכונות שלהם לצאת למשימות כאלה בעתיד ומחזקת את הגורמים הקיצוניים באזור", הוסיף.

ישראל התנצלה בפני טורקיה - הסיקור המלא:

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

ישראל התנצלה בפני טורקיה, היחסים ישובו לסדרם

הוידאופדיה: משט המרמרה