טורקיה: "קיבלנו כל מה שרצינו"

שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו הגיב בסיפוק רב על ההתנצלות של ראש הממשלה נתניהו על אירועי המרמרה. "כל הדרישות שלנו התמלאו", אמר. קודם לכן, נתניהו התנצל על הרג האזרחים הטורקים במשט המרמרה והסכים לפצות את משפחותיהם – וקומם עליו את שר החוץ לשעבר ליברמן שמשוכנע שזאת טעות להתנצל

שר החוץ הטורקי דאבוטולו (cnn turk)

שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו אומר כי כל הדרישות העקרוניות של טורקיה התמלאו במסגרת ההתנצלות של ראש הממשלה נתניהו על הרג האזרחים הטורקים בעת משט המרמרה במאי 2010. דאבוטולו הוא מבעלי הברית הבולטים של ארדואן ומשמש 'המוציא לפועל' של מדיניות החוץ שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר הערב, ראש הממשלה נתניהו טילפן לראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בנוכחות נשיא ארה"ב אובמה והתנצל על הרג האזרחים במסגרת המשט, וגם הסכים לשלם פיצויים למשפחות הפעילים שנהרגו על הספינה.

נתניהו ציין בין היתר שהוא ראה את הראיון האחרון שהעניק ארדואן לעיתון דני והביע הערכתו לדבריו. נתניהו הבהיר שהתוצאות הטרגיות של משט המאווי-מרמרה לא היו מכוונות וישראל מביעה צער על פגיעה ואובדן חיי אדם. "לאור החקירה הישראלית של התקרית שהצביעה על מספר טעויות מבצעיות, הביע ראש הממשלה התנצלות בפני העם הטורקי על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם", נכתב בהודעת לשכת רה"מ, "והסכים להשלים את ההסכם על פיצויים".

נתניהו ציין גם שישראל הסירה כבר מספר מגבלות על תנועת אזרחים וסחורות לכל הטריטוריות הפלסטיניות כולל עזה והדבר יימשך כל עוד השקט יישמר. ההודעה המפורטת נחתמה במסר - "שני המנהיגים סיכמו להמשיך ולעבוד על מנת לשפר את המצב ההומאניטרי בשטחים הפלסטינים".

ליברמן זעם: "ההתנצלות פוגעת בחיילי צה"ל"

"ארצות הברית מעריכה עמוקות את הבריתות הקרובות עם טורקיה ועם ישראל, ואנו מייחסים חשיבות רבה לשיקום היחסים החיוביים בין המדינות, במטרה לקדם שלום וביטחון אזורי", אמר מוקדם יותר הנשיא אובמה, עם פרסום ההודעה הראשונית. "כולי תקווה כי חילופי הדברים בין שני המנהיגים היום יאפשרו להם לעסוק בשיתוף פעולה עמוק יותר במגוון רחב של אתגרים והזדמנויות", הוסיף.

שר החוץ בעת אירועי המרמרה אביגדור ליברמן הגיב בזעם על ההתנצלות "כל מי שצפה בתמונות שצולמו על ספינת המרמרה מבין מעל לכל ספק שחיילי צה"ל פעלו מתוך הגנה עצמית מול פעילים של ארגון ה-IHH, שמוכר כארגון טרור במדינות אירופה", כתב ליברמן בהודעה מטעמו. "התנצלות כזו פוגעת במוטיבציה של חיילי צה"ל ובנכונות שלהם לצאת למשימות כאלה בעתיד ומחזקת את הגורמים הקיצוניים באזור", הוסיף.

"חמורה עוד יותר היא העובדה שההתנצלות פוגעת גם במאבק הבלתי מתפשר של עם ישראל על צדקת הדרך, על מוסריותו ועל מוסריות חייליו", אמר ליברמן שהוסיף כי הוא מעריך את היחסים הטובים ששררו שנים רבות בין העם היהודי לעם הטורקי, אך ההנהגה הנוכחית בטורקיה בראשות ארדואן היא האחראית הבלעדית להידרדרות היחסים בין המדינות.