כוננות באירופה: "סיכלנו מתקפת טרור"

כוחות הביטחון בבלגיה הודיעו כי בפשיטה על תא הטרור סוכל פיגוע משמעותי נגד גורמי משטרה וכי הוחלט להעלות את הכוננות מפני טרור במדינה. במקביל מגיעה הכוננות ביבשת לשיא חדש ובמספר מדינות מתנהל מצוד אחר משתפי פעולה אפשריים של המחבלים מפריז

 שבוע אחרי מתקפת הטרור בפריז, החשש באירופה מפני פיגועים נוספים מגיע לשיא חדש: כוחות הביטחון בבלגיה הכריזו הלילה (שישי) כי בפשיטה על תא טרור בעיר ורבייר סוכלה מתקפת טרור שהייתה אמורה לצאת לפועל בשעות או בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי התובע הפדרלי בבלגיה, אין קשר ישיר בין המחבלים שחוסלו במזרח המדינה לבין שורת הפיגועים בצרפת. לדבריו, הפשיטה בוורבייר היא תוצאה של חקירה שהחלה לפני מספר שבועות ובמוקד שלה עמדו קיצונים אסלאמיים ששבו לאירופה לאחר שהות בסוריה.

זירת הפשיטה בוורבייר (רויטרס)

אנשי היחידה ללוחמה בטרור שפשטו על מבנה שבו שהו המחבלים סמוך לתחנת הרכבת בעיר נתקלו בהתנגדות עזה מצד המחבלים במקום. "הם היו חמושים בכבדות והגיבו באש כבדה לעבר כוחותינו", אמר התובע.

חילופי האש הכבדים בין המחבלים לבין כוחות הביטחון התנהלו במשך דקות ארוכות ובסופן נהרגו שני מחבלים ומחבל שלישי נעצר. הרשויות בבלגיה הדגישו כי אף אחד מהשוטרים שהשתתף בפעולה לא נפגע.

שני הרוגים בבלגיה

התובע הוסיף כי היעד של מתקפת הטרור שסוכלה היה מבני משטרה ברחבי המדינה וכי בזמן הקרוב צפויים מעצרים נוספים - בין היתר כתוצאה מפשיטות נוספות שמתבצעות באזור הבירה בריסל. רמת הכוננות מפני טרור בבלגיה הועלתה לרמה השנייה בחומרתה.

סוכלה מתקפת טרור

"הממשלה לוקחת את הנושא ברצינות ורוצה לחסל את כל תאי הטרור הרדומים", סיפרה לחדשות 2 דפנה פרידמן, דוברת European friends of Israel. "התחושה בקהילה היהודית במדינה היא לא פשוטה, אבל במוסדות היהודיים הכוננות עלתה כבר מאז הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל".

כוננות גבוהה בכל אירופה (רויטרס)

במקביל מנהלות מספר מדינות באירופה מצוד נרחב אחר משתפי פעולה אפשריים של שלושת המחבלים שרצחו 17 בני אדם בשבוע שעבר בצרפת. הרשויות בבלגיה מסרו בבוקר כי נבדק האדם אדם שנעצר בעיר שרלרואה הוא שסיפק את הנשק לאמדי קוליבאלי, שביצע את הטבח במרכול היהודי בפריז.

המחבל קוליבאלי ואשתו

הרשויות בספרד הודיעו כי המחבל קוליבאלי הסיע את אשתו בסוף חודש דצמבר האחרון מצרפת למדריד ושהה שם עמה עד שעזבה כעבור יומיים לאיסטנבול. כעת מנסים בספרד להבין מה עשה קוליבאלי בימים שבילה במדריד.