ברכב פתוח פרנציסקוס הגיע לטקס ההכתרה שלו בלי מיגון - סגנון חדש

חורחה מריו ברגוליו בן ה-76 שעשה היסטוריה לאחר שנבחר בשבוע שעבר לאפיפיור אמר "השנאה, הקנאה והגאווה הורסות לנו את החיים" פרנציסקוס נשבע אמונים לכנסיה ונכנס באופן רשמי לתפקידו. כמיליון מאמינים מצטופפים בוותיקן כדי לצפות בו ומאות מנהיגי מדינות שמכבדים את המעמד בנוכחותם

הוותיקן לובש חג היום (רויטרס)

האפיפיור פרנציסקוס נכנס לרחבת פטרוס הקדוש עם רכב לא ממוגן, בלי הפרדה בינו לבין יותר ממיליון המאמינים שבאו לברך אותו ביום הכתרתו. בניגוד לאפיפיורים בעבר, הוא נכנס על גבי רכב פתוח, עוצר מדי פעם להתחבק עם הקהל, לנשק תינוק או ללחוץ את ידו של מאמין שהגיע מארגנטינה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הדרשה שנשא בכיכר האפיפיור אמר כי "השנאה,הקנאה והגאווה הורסות לנו את החיים, אני קורא לכם, על תפחדו להיות פתוחים, להיות טובים ורגישים", אמר האפיפיור החדש. "התפקיד שלנו הוא להגן על כל יצירי הבריאה - ראשית הילדים, הזקנים ואלו שצריכים סיוע. אנו צריכים ליצור חברה של אחווה חברה עם סיוע הדדי".  

"אם נכשל בדאגה לחלשים, לאלו שצריכים סיוע - ליבנו ישבר ולא נוכל להגן על הקיום שלנו. אסור לנו לפחוד מטוב לב, מהרגישות. היום אנו חוגגים את התחדשות הכנסייה של רומא- קיבלנו מהצלוב את המשימה - להאכיל את צאן מרעתו, לכן אנחנו כאן. אנחנו פותחים את ליבנו לכל המאמינים באל, לכל האנושות, במיוחד לעניים" פרנציסקוס שוב ביקש מהמאמינים - "התפללו למעני".

חורחה מריו ברגוליו הושבע היום לאפיפיור פרנציסקוס בטקס רשמי בנוכחות מאות אלפי צופים ומאות מנהיגים מרחבי העולם. את היום ההיסטורי העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמיליארד ו-200 מיליון קתולים ברחבי העולם נושאים היום את עיניהם לעבר כיכר סנט פטרוס שבוותיקן ויצפו באפיפיור הנבחר פרנציסקוס נשבע אמונים לכס הקדוש, ונכנס לתפקידו באופן רשמי.

מאז השבוע שעבר, בו הוכרז על בחירת האפיפיור ה-266 באופן רשמי לאחר שעשן לבן יצא מהארובה שעל גג הקפלה הסיסטינית, התגורר פרנציסקוס במשכנו הזמני - מנזר סנטה מריה הסמוך לוותיקן. הבוקר הוא צפוי לעזוב את המקום ולהגיע לוותיקן שיהפוך למשכנו הקבוע עד יום מותו - או פרישתו.

בכוונתו של האפיפיור החדש, שמסתמן כ"עממי" ונוטה לדבר עם המאמינים בגובה העיניים, להגיע לרחבת הטקס כשעה לפני תחילתו, זאת על מנת להודות למאות אלפי המאמינים שיגיעו לכיכר סנט פטרוס הקדוש כדי לחזות באירוע ההשבעה שלו.

לאחר שיודה למאמינים, יפקוד האפיפיור הלטיני הראשון את קברו של האפיפיור הראשון פטרוס הקדוש, שם יערוך מיסה סמלית וחגיגית בנוכחותם של קרדינלים נוספים. משם, יגיע פרנציסקוס אל רחבת הטקס, שם יושבע לתפקידו באופן רשמי.

על פי ההערכות של משטרת רומא, אל מאות אלפי המאמינים שצפויים לגדוש את הכיכר החל משעות הבוקר המוקדמות יצטרפו מאות אלפים נוספים שימלאו את הרחובות הסמוכים לוותיקן. כך שבסך הכל יצטופפו כמיליון בני אדם באזור הוותיקן על מנת לחזות במאורע ההיסטורי.

התחיל לעבוד. פרנציסקוס בוותיקן, הבוקר (AP)

מאות מנהיגי מדינות - וטבעת אחת

כחלק מטקס ההשבעה, יענוד האפיפיור את "טבעת הדייגים" המוזהבת, עליה טבועה דמותו של פטרוס הקדוש אוחז במפתחות לגן עדן, אשר הפכו בהמשך לסמל הכנסייה הקתולית. הטבעת משמשת את האפיפיור כדי לחתום על מסמכים רשמיים של הוותיקן.

מנהיגים של מדינות רבות מרחבי העולם הגיעו כבר אמש לרומא, על מנת לנכוח בטקס החגיגי. בין ראשי המדינות שהגיעו ניתן למצוא בעיקר נשיאים וראשי ממשלות מדרום אמריקה, לאות כבוד לאפיפיור הראשון שמגיע מהיבשת. נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר, מקבילתה הברזיאלית דילמה רוסף וראשי מדינות נוספות מהיבשת ינכחו במעמד המרגש. גם הנסיך הספרדי פליפה יגיע לטקס, כמו גם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

המאמינים פרסו דגל של האפיפיור החדש (רויטרס)

נשיא המדינה שמעון פרס היה אמור להגיע לטקס, אולם נאלץ להישאר בארץ עקב טקסי השבעת הממשלה שנערכו אתמול. נציגים של הקהילה היודית ברומא יחליפו אותו בטקס. מקומו של הנשיא האמריקני ברק אובמה ימולא על ידי סגנו, ג'ו ביידן - זאת עקב הגעתו של אובמה לישראל ביממה הקרובה.

ייתכן שלאורחים הרבים שיגיעו לטקס יצטרף גם האפיפיור הפורש, בנדיקטוס ה-16 שבין אם יבחר להגיע ובין אם לאו - כבר עשה היסטוריה בכך שיחזה במחליפו בעודו בחיים.