מדענים בשוויץ: "משוכנעים שמצאנו החלקיק האלוהי"

עולם הפיזיקה רועש היום לאחר שהמדענים במאיץ החלקיקים הגדול בעולם - בשוויץ - הודיעו: מצאנו את ה"בוזון היגס". החוקרים כינסו מסיבת עיתונאים, שבה סיכמו את נתוני המחקר של שנת 2012. בכיר במחקר: "תוצאות הראשוניות מרהיבות, לי ברור שמדובר בבוזון היגס"

מאיץ החלקיקים בשוויץ (AP)

פריצת דרך מדעית: החוקרים במאיץ החלקיקים הגדול בעולם בסרן שבשוויץ הודיעו היום כי הם משוכנעים שגילו את בוזון היגס, המכונה "החלקיק האלוהי". הוכחת קיומו של החלקיק תסייע להסביר מדוע לחלקיקי יסוד אחרים יש מסה וכיצד נוצר היקום, והיא נתפסת כפריצת הדרך המשמעותית ביותר בפיזיקה התיאורטית מאז גילוי תורת היחסות של איינשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצהרה שפורסמה היום מסכמת את הממצאים מהפעלת מאיץ החלקיקים במהלך השנה האחרונה. "התוצאות הראשוניות, עם המידע המלא משנת 2012, מרהיבות, ולי ברור שמדובר בבוזון היגס. עם זאת, יש עוד דרך ארוכה עד שנדע באיזה בוזון היגס מדובר", אמר היום ג'ון אינקנדלה, שעומד בראש אחד משני הצוותים העיקריים המנהלים את הניסויים במאיץ החלקיקים.

בחודש יולי האחרון כינסו המדענים בארגון האירופי למחקר גרעיני (CERN) מסיבת עיתונאים דרמטית ובה דיווחו על סימנים לכך שנמצא "החלקיק האלוהי". "אני יכול לאשר שהחלקיק נמצא והוא עומד בתיאוריות שפיתחנו בנוגע לבוזון היגס", אמר ג'ון וומרסלי , מנהל קבוצת המחקר הבריטית בארגון.

ה"בוזון היגס" מתיימר לספק הסבר, לא מוכח, לאופן היווצרותם של אלקטרונים, פרוטונים ונויטרונים. הוא קרוי על שמם של שני מדענים, שכבר לפני כמה עשורים הציגו הערכה שבבסיסה ההנחה שחלקיקים נסתרים מושכים את אלו הגלויים לעין, וכך מעניקים להם מסה. עם הצגת גישה זו לא היה ביכולתם של השניים להוכיח את קיומם.