האפיפיור: "יש גבול לחופש הביטוי"

מנהיג הכנסייה הקתולית התייחס לפיגועים בפריז ולקריקטורות החדשות שפרסם המגזין שארלי הבדו על האסלאם ואמר כי "אי אפשר לשים את הדת של האחר ללעג, משהו יכול להתרחש"

האפיפיור נוחת במנילה, היום (AP)

האפיפיור פרנציסקוס התייחס היום (חמישי) לפיגועי הטרור בפריז בשבוע שעבר ולסערה סביב המהדורה החדשה של המגזין "שארלי הבדו" ובה הקריקטורה של מוחמד. "גם לחופש הביטוי יש גבול, כשזה מגיע ללעג לדת של האחר", אמר מנהיג הכנסייה הקתולית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר פרנציסקוס במהלך טיסה מסרי לנקה לפיליפינים, כשנשאל על עמדתו בנוגע לחופש הביטוי. הכס הקדוש אמר שאי אפשר לעורר פרובוקציות על חשבון אחרים ולהעליב את האמונה של האחר. "מי שעושה כאלה דברים, צריך לצפות לתגובה", הבהיר. "אי אפשר לעורר פרובוקציה, אי אפשר להעליב את האמונה של האחר, אי אפשר לצחוק על אמונה".

הרצח במגזין שארלי הבדו (The Sun)

"גם חופש הביטוי וגם חופש הדת הן זכויות בסיסיות של כל אדם", הדגיש האפיפיור. "לכולם יש לא רק את הזכות והחופש, אלא כל אחד מחוייב להגיד את מה שהוא חושב למען טובת הכלל".

עם זאת, טען פרנציסקוס כי הדבר צריך להיעשות מבלי לפגוע. הוא פנה לעוזרו ואמר: "זה נכון שאסור לי להגיב באלימות, אבל למרות שאנו חברים טובים אם תקלל את אמא שלי, אתה יכול לצפות לאגרוף, זה נורמלי. אי אפשר לשים את הדת של האחר ללעג, משהו יכול להתרחש. גם לחופש הביטוי יש גבולות".

הקריקטורה של מוחמד

בנוגע לקרבות שנערכו בעבר בין האסלאם לנצרות, אמר האפיפיור: "בואו נחשוב על ההיסטוריה שלנו, כמה מלחמות דת ניהלנו? גם אנחנו חטאנו, אי אפשר להרוג בשמו של האל - זו סטייה".