זעם בפולין על דברי ראש ה-FBI: "לא סייענו לנאצים"

בפולין דוחים את טענות ראש סוכנות ה-FBI האמריקנית, ומכחישים כל שיתוף פעולה בין הממשל הפולני בתקופת מלחמת העולם השנייה לבין הפשעים שביצעה גרמניה הנאצית. בעקבות הדברים, זימן משרד החוץ בוורשה את השגריר האמריקני לשיחת הבהרה, שבסופה הוצבה דרישה לקבלת התנצלות מצד וושינגטון: "אנו מוחים על עיוות ההיסטוריה"

הכעיס את הפולנים. ראש ה-F.B.I קומי (רויטרס)

משרד החוץ של פולין זימן היום (ראשון) את שגריר ארה"ב בוורשה לשיחת הבהרה, בעקבות דבריו של ראש סוכנות ה-F.B.I האמריקנית על חלקה של פולין בפשעי המלחמה שביצעו הנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפולין מגיבים היום בזעם על המאמר שפרסם בשבוע שעבר ראש ה-FBI ג'יימס קומי בעיתון ה"וושינגטון פוסט", ודורשים התנצלות מצד האמריקנים על הדברים. בעקבות הסערה שעוררו הדברים בתקשורת ובפוליטיקה הפולנית, זימן היום משרד החוץ של פולין את השגריר האמריקני לשיחת הבהרה, שבסיומה הציב דרישה לקבלת התנצלות.

במאמר שפרסם בעיתון, טען קומי כי הרוצחים שסייעו לגרמניה בפולין, בהונגריה ובמקומות נוספים, שכנעו את עצמם כי זה היה הדבר הנכון ביותר לעשות, כך לדבריו.

בתגובה לדברים טענו בפולין כי המאמר מייחס לפולין חלק בהשמדת יהודי אירופה שלא בצדק. "הדברים בלתי מתקבלים על הדעת", אמר שגריר פולין בארה"ב. "אנו מוחים על זיוף ההיסטוריה, ועל האישום כלפינו בביצוע פשעים שלא ביצעו, ושלמעשה היינו מקורבנותיהם".

פולין נחשבת לאחת מבעלות בריתה החשובות של ארה"ב באירופה. היחסים בין שתי המדינות התחזקו באחרונה בעקבות הסכסוך האחרון בין רוסיה לאוקראינה, אשר הביא לדרישה מצד פולין להגביר את הנוכחות הצבאית האמריקנית באזור.