היום בוותיקן: בוחרים אפיפיור חדש

בצל פרשות ההתעללות המינית בכנסייה, השחיתות בבנק הוותיקן ופרישתו של בנדיקטוס ה-16, הנהגת הכנסייה הקתולית מתכנסת היום לבחור את האפיפיור ה-266 בטקס הקונקלווה המסורתי בקפלה הסיסטינית. הבוקר מתכוננים הקרדינלים למיסה מיוחדת בתפילות

115 הקרדינלים של הכנסייה הקתולית מתכנסים היום בוותיקן לטובת הקונקלווה - טקס בחירת האפיפיור. הקרדינלים ינעלו עצמם בקפלה הסיסטינית, תחת התקרה המוכרת של מיכלאנג'לו, עד שייבחר האפיפיור ה-266 והעשן הלבן המפורסם ייצא מתקרת הכנסייה. הבוקר הם החלו להתארגן לתפילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקרדינלים, "נסיכי הכנסייה", יגיעו היום לוותיקן מ-48 מדינות שונות וידונו במשך ימים ארוכים על זהות מחליפו של בנדיקטוס ה-16, שפרש לטענתו, בגלל תשישות. טקס בחירת האפיפיור הוא הליך הבחירה העתיק ביותר, ששומר על חוקיו מימי הביניים ועד היום.

האפיפיור הבא יאלץ להתמודד עם בעיות לא פשוטות בעולם הקתולי על 1.2 מיליארד מאמיניו. לפני טקס הקונקלווה, הקרדינלים עורכים תפילות בקשה מהאל שיסייע להם בבחירתו של מנהיג הכנסייה ואז מתחילים בתהליך שעשוי להמשך כמה ימים.

הישיבה צפויה להימשך כמה ימים

"אנו מוכנים להיכנס לקונקלווה שכנראה יהיה ארוך יותר מהפעם הקודמת", אמר הקרדינל מדרום אפריקה ווילפרד פוקס נפיר, שהתייחס לבחירת האפיפיור הקודם - יוזף רצינגר, הליך שנמשך רק 24 שעות. "זה עשוי לקחת ארבעה או חמישה ימים".

בממוצע, ההליך נמשך שלושה ימים, אך הזמן הארוך ביותר שנרשם הוא חמישה ימים. בכל יום נערכות 4 הצבעות עד שאחד המועמדים מקבל 77 קולות , רוב של שני שליש מהקרדינלים.

את האפיפיור בוחרים על פתקים שהוכנו מראש. במידה ואין רוב, הפתקים נשרפים עם חומר כימי שמעניק לעשן השריפה צבע שחור. אם יש רוב - הפתקים נשרפים ללא החומר ומהארובה על גג הקפלה יוצא עשן לבן והקונקלווה מכריז "הבאמוס פאפא" - "יש לנו אפיפיור".