אירן בונה צינור "עוקף סנקציות"

נשיא אירן ונשיא פקיסטן קיימו היום טקס חגיגי לציון תחילת בניית צינור נפט ענק בצד הפקיסטני של הגבול, שיתחבר לצינור שכבר הושלם באירן. בארה"ב מביעים מחאה ומודאגים שהצינור יאפשר לאירנים להתמודד עם הסנקציות שהוטלו עליהם

נשיא אירן ופקיסטן משתפים פעולה (רויטרס)

אירן מצאה פתרון לסנקציות: נשיא פקיסטן אסיף עלי זרדארי ונשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מוציאים לדרך פרויקט בניית צינור נפט שנוי במחלוקת, שיקשר בין שתי המדינות השכנות. ארה"ב מזהירה שהפרויקט עשוי לחבל במאמצים להפעיל לחץ על הכלכלה האירנית על ידי פגיעה בתעשיית הנפט, שמזרימה כספים לתכנית הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפקיסטן תולים תקוות רבות בפרויקט, שעשוי לפתור את המחסור הקבוע באנרגיה ממנו סובלת המדינה. על פי הדיווח ברשת בי בי סי, העבודות על הצינור בצידו האירני של הגבול כבר כמעט הסתיימו. היום מתחילים לעבוד על הצינור בצידו הפקיסטני.

יהיה קשה מאוד לשמור על הצינור

נשיא פקיסטן שומע את הקולות הרבים שתומכים בבניית הצינור - גם מסיבות מעשיות וגם מפני שרבים מתושבי פקיסטן רואים בארה"ב, שכוחותיה פועלים בשטח המדינה בלי אישור, אויבת - ממש כשם שהיא אויבת של אירן.

אורכו של הצינור יגיע ל-780 ק"מ וסיום העבודות נקבע לעוד שנתיים. האמריקנים יפעלו לדחות את הבנייה עד כמה שניתן בטענה שאירן יכולה לעקוף באמצעות הצינור את הסנקציות, למכור את הנפט ולממן את תכנית הגרעין.

כתב רשת בי בי סי בפקיסטן טוען שגם אם יושלם, האבטחה של הצינור תהיה אתגר לא פשוט מפני שהוא יעבור בכמה מהאזורים הקשים ביותר לשליטה - בפקיסטן ובאירן.