יותר מ-100 שנה אחרי: נחשפו המסמכים הסודיים ממשפט דרייפוס

משרד ההגנה הצרפתי פרסם באינטרנט את המסמכים הסודיים שהביאו להפללתו של הקצין היהודי אלפרד דרייפוס בסוף המאה ה-19, כך פורסם ב"ידיעות אחרונות". דרייפוס ששירת בצבא צרפת, הורשע במכוון בריגול ובמסירת מידע סודי לידי גרמניה - זאת בשל זהותו היהודית

גם המסמכים בפרשה שלו נחשפו. אלפרד דרייפו (AP)

יותר ממאה שנים חלפו מאז הוגלה ל"אי השדים", ולמרות זאת, מסמכים חדשים שנחשפו מימי משפט דרייפוס שהסעיר את אירופה בשלהי המאה ה-19 מצליחים לעשות זאת גם כיום. משרד ההגנה הצרפתי חשף את התיק הסודי בפרשה שהפכה סמל לאנטישמיות בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר כי המסמכים מתוך משפטו של דרייפוס, וביניהם גם מברקים ומכתבים מזויפים שנכתבו על ידי קצינים בצבאות אחרים ואיתם ניהל לכאורה הקצין היהודי קשרים שהביאו להרשעתו זמינים כעת לכל דורש.  השירות ההיסטורי של משרד ההגנה בצרפת פרסם באתר האינטרנט שלו את המסמכים על הקצין היהודי שהואשם בריגול לטובת גרמניה בסוף המאה ה-19. במסמכים שנחשפו מתועדת הפללתו והרשעתו המכוונת של דרייפוס, בן למשפחה יהודית אמידה שהצליח לטפס בסולם הדרגות בצבא צרפת.

דרייפוס נקלע לעלילה שנרקמה נגדו ואף הורשע לאחר שהועמד לדין. מאחר ובמשפטו לא נמצאו הוכחות שיצליחו להפריח את הטענות שיוחסו לו בגין ריגול ומסירת מידע סודי, הושגה הרשעתו במשפט באמצעית סדרת מסמכים סודיים שהועברו לידי השופטים, מבלי שדרייפוס או עורך דינו יכלו לעיין בהם.

"בין המסמכים: עיקר ההאשמות ששימשו להרשעתו של דרייפוס"

בהקדמה לפרסום באתר האינטרנט הצרפתי נכתב כי "אסופת המסמכים היתה עיקר ההאשמות ששימשו נגד דרייפוס במהלך המשפטים הצבאיים והאזרחיים, הפומביים ואלה שבדלתיים סגורות". בין המסמכים, ניתן למצוא את אוסף "אנרי הזויף", מעין מכתב שפוברק ונשלח לכאורה מהנספח הצבאי האיטלקי לעמיתו הגרמני. במסמך שזויף כתב לכאורה הנספח האיטלקי: "אם ידרשו ממני ברומא הסברים חדשים, אומר שמעולם לא היהו לי יחסים עם היהודי הזה. זה מוסכם! אם שואלים אותך, אמור זאת כך, מכיוון שאסור שיוודע מה קרה עימו". המכתב זויף ככל הנראה על ידי אנרי - ראש השירותים החשאיים שרצה להוכיח את אשמתו של דרייפוס לאחר שקודמו בתפקיד סבר כי היא אינה צודקת. אנרי התאבד לאחר שהודה בעצם זיוף המסמכים.

אי השדים אליו הוגלה דרייפוס (AP)

רק בשנת 1906 נוקה שמו של דרייפוס לחלוטין מכל אשמה, זאת לאחר תהליך ארוך וממושך במהלכו הורשע והוגלה לאי באוקיינוס האטלנטי תוך שלילת דרגותיו. המשפט עורר סערה בציבור הצרפתי בכלל ובקרב הקהילה היהודית בפרט. ספרו של הסופר אמיל זולא, "אני מאשים" - בו ניסה לחשוף את האמת בפרשה, היה לאחד הכתבים המפורסמים בעניין. לאחר שזוכה מהאשמות שיוחסו לו, דרגותיו הוענקו לו בשנית והוא שב לשרת בצבא צרפת.